Bez pierwszego badania

2009-01-05 3:00

W Polsce będzie można zarejestrować samochody używane sprowadzone z Unii Europejskiej na podstawie badania technicznego przeprowadzonego na terenie UE.

Tak zakłada przyjęty przez rząd projekt zmian w przepisach Prawa o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. W projekcie określono dokumenty konieczne do rejestracji. Odbędzie się ona na podstawie zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu lub dowodu rejestracyjnego pojazdu albo innego dokumentu wydanego przez uprawniony organ na terenie UE, potwierdzającego wykonanie badania technicznego.

Obecnie wymagane jest zaświadczenie o pozytywnym wyniku tzw. pierwszego badania technicznego przeprowadzonego w Polsce. Projekt zakłada jego likwidację. Wprowadzenie tych przepisów wiąże się z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z czerwca 2008 r. Uznał on, że Polska wprowadzając przed rejestracją w naszym kraju wymóg badania technicznego przywożonych pojazdów używanych, zarejestrowanych uprzednio w innych państwach UE, uchybiła zobowiązaniom wynikającym z art. 28 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają