Bezpieczeństwo naszego auta. Parkingi strzeżone i niestrzeżone

2011-10-06 11:54
Płacimy za zastawione parkingi
Autor: Mariusz Grzelak

Pozostawienie auta na płatnym parkingu, nie zawsze oznacza, że ktoś będzie go pilnował. Pamiętajmy, że prowadzący parkingi niestrzeżone, czyli dozorowane, nie ponoszą odpowiedzialności za pozostawione na nich samochody, nawet jeśli pobierają opłatę. Opłata ta jest po prostu zapłatą za miejsce parkingowe. W momencie pozostawienia samochodu na parkingu niestrzeżonym i uiszczeniu opłaty zostaje zawarta umowa najmu, która nie zobowiązuje właściciela parkingu do pilnowania auta.

W polskich miastach dominują parkingi płatne niestrzeżone. Pozostawienie samochodu na płatnym parkingu, nie zawsze więc oznacza, że ktoś będzie go pilnował. Czym więc różni się parking płatny strzeżony od parkingu płatnego niestrzeżonego? Prowadzący parkingi niestrzeżone, czyli dozorowane nie ponoszą odpowiedzialności za pozostawione na nich samochody, nawet jeśli pobierają opłatę. Opłata ta jest po prostu zapłatą za miejsce parkingowe.

Przeczytaj koniecznie: Czy i jak można zrezygnować z ubezpieczenia

W momencie pozostawienia samochodu na parkingu niestrzeżonym i uiszczeniu opłaty zostaje zawarta umowa najmu, która nie zobowiązuje właściciela parkingu do pilnowania auta. Warto wiedzieć, że parking oznaczony jako niestrzeżony, to po prostu wynajem miejsc postojowych. W przypadku uszkodzenia lub kradzieży auta właściciel parkingu nie ponosi za niego odpowiedzialności.

Patrz także: Co robić, gdy sprawca kolizji ucieknie

Parking strzeżony powinien być przede wszystkim ogrodzony, mieć bramę ze szlabanem, kolczatki i budkę strażniczą. Podczas przyjmowania samochodu, powinien być wydawany numerek i przypisywane konkretne miejsce postojowe, zaś osoby wyprowadzające auto powinny być legitymowane. Jeżeli parking spełnia te warunki, zaś nie ma tablicy informującej o tym, że jest to parking strzeżony to zgodnie z prawem możemy go za taki uznać.

>>> Kupujemy limuzynę za 65 tys. zł. Co wybrać?

Kiedy wjeżdżamy na parking strzeżony, po uiszczeniu opłaty i otrzymaniu kwitu za parkowanie z wpisanym numerem rejestracyjnym samochodu, zawarta zostaje umowa przechowania, w wyniku czego przechowawca - prowadzący parking - bierze odpowiedzialność za przechowywany towar – w tym przypadku samochód. Odpowiada on wówczas zarówno za uszkodzenie auta, jak i jego utratę.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE