5 punktów - to warto sprawdzić w aucie, żeby sprostało zimowym wyzwaniom

2019-11-22 13:11 Rafał Mądry / Shell
warsztat samochodowy, mechanik
Autor: Shutterstock warsztat samochodowy

Choć kalendarzowa zima rozpoczyna się dopiero 21 grudnia, to pierwsze opady śniegu i poranne przymrozki przychodzą już wcześniej. Auto nieprzygotowane na zimowe warunki może przysporzyć niespodziewanych problemów. Warto więc przygotować swój samochód do nadchodzącego sezonu. Na co zwrócić szczególną uwagę, aby auto sprostało każdym zimowym wyzwaniom?

Kiedy za oknem panuje szarówka przychodzi moment, w którym zaczynamy myśleć o swoim samochodzie. Wymiana opon z letnich na zimowe to nie jedyna czynność jaką wypada wykonać przez sezonem. Aby uniknąć przedzimowego zaskoczenia, warto sprawdzić stan nadwozia, zawieszenia, układu hamulcowego i kierowniczego oraz oświetlenia. Trzeba zadbać również o elementy, które są szczególnie narażone na ujemne temperatury. Choć większość przygotowań auta do zimy można wykonać samodzielnie, w przypadku bardziej skomplikowanych zadań warto skorzystać z pomocy doświadczonego mechanika.

1. Podstawa to opony

Zweryfikowanie stanu opon zimowych oraz koła zapasowego jest podstawową czynnością. Sprawdza się głębokość bieżnika w zimówkach (minimum 3 mm) oraz ewentualne uszkodzenia. Wymiany dokonuje się gdy temperatura regularnie spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Jeżeli mamy kompletne koła zimowe, możemy je wymienić samodzielnie. Gdy posiadamy koło zapasowe, upewniamy się, czy posiadamu narzędzia niezbędne do założenia "zapasówki". W sezonie zimowym mogą okazać się one szczególnie potrzebne, ponieważ w tym czasie łatwiej o złapanie "kapcia".

2. Zbadaj stan nadwozia

Jesień to ostatnia szansa na dokładne umycie i nawoskowanie samochodu. Pozwala to na lepsze zabezpieczenie auta przed solą drogową oraz na namierzenie wszelkich odprysków, rys i otarć lakieru. Warto je naprawić przed zimą, ponieważ zbierająca się i zamarzająca w uszczerbkach woda oraz sól mogą być przyczynami korozji. Pomoże to uniknąć poważniejszych problemów i wydatków w przyszłości. W ramach jesiennej konserwacji samochodu, warto zabezpieczyć także wszystkie uszczelki specjalnymi preparatami na bazie silikonu. Przed zimą zaleca się też sprawdzenie wycieraczek i ewentualną wymianę piór, aby nie było kłopotu z oczyszczaniem szyb podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych.

3. Zajrzyj pod maskę

Sprawdzenie poziomu płynu chłodniczego i hamulcowego oraz oleju silnikowego, a także uzupełnienie wszelkich niedoborów to kolejny ważny krok. Jeśli akurat wypada nam wymiana oleju silnikowego pamiętajmy, aby wybierać produkty o parametrach nie niższych niż wymaga producent naszego samochodu. Dla tych, którzy nie pamiętają numeru normy zalecanego środka smarnego, wskazówką będą informacje umieszczone na etykietach produktów. 

Przeczytaj: Płyn chłodniczy - kiedy wymienić, czy można mieszać

Dokonując wymiany oleju przed zimą należy zwrócić szczególną uwagę na klasę lepkości, która określa temperaturę, w jakiej może być używany dany środek smarny. To od niej zależy w jakim stopniu produkt będzie chronił przed zużyciem współpracujące części jednostki napędowej. Wlewając do silnika nowy produkt smarny, warto pamiętać także o wymianie filtru oleju. Zużyty olej należy zlać do naczynia i oddać w warsztacie samochodowym.

4. Zimowy płyn do spryskiwaczy

Jesienią należy także wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy. Wiele dostępnych na rynku produktów wskazuje skuteczność przy temperaturach do -20, a nawet -30 stopni. Dzięki temu pozwalają one na bezproblemowe usuwanie zabrudzeń czy oczyszczanie szyb nawet podczas siarczystych mrozów. Jeśli w zbiorniku nadal zalega płyn letni, należy zmniejszyć jego ilość do poziomu minimalnego i dopiero wówczas dolać zimowego preparatu. Warto pamiętać aby regularnie kontrolować jego poziom – w okresie jesienno-zimowym jego zużycie bywa zdecydowanie większe.

5. Przydatne akcesoria

O tym, jak bardzo pomocne mogą okazać się zimowe akcesoria samochodowe przekonał się każdy kierowca, który choć raz zakopał się w śniegu albo nie mógł odpalić auta po mroźnej nocy. Dlatego zanim nadejdzie zima przejrzyjmy zawartość bagażnika i zaopatrzmy się w kilka niezbędnych zimowych akcesoriów: skrobaczkę do usuwania śniegu i lodu, odmrażacz do zamków, przewody rozruchowe, linkę holowniczą, trójkąt ostrzegawczy, samochodową łopatę do śniegu, a nawet nieduży worek piasku, który będziemy mogli wysypać pod koła na oblodzonej powierzchni.

Jazda po śniegu
Autor: Maciej Lubczyński Jazda po śniegu
Najnowsze