Czy kobiety płacą wiecej za ubezpieczenie OC? Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń

2020-02-11 17:54 Jan Guss-Gasiński
Ubezpieczenie OC
Autor: mat.prasowe

Hasło “kobieta za kółkiem” jest pełne stereotypów. Czy podobnymi wyobrażeniami kierują się także ubezpieczyciele wyceniający koszty polis OC? Cenom za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne z podziałem na płeć przyjrzeli się specjaliści z systemu Yanosik. Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń.

Na wysokość polisy ubezpieczenia komunikacyjnego OC ma wpływ wiele czynników. Są to m.in. wcześniejsza historia szkód, wiek kierowcy, marka samochodu czy też styl jazdy osoby kierującej. Jak się okazuje, istnieją także pewne zależności związane z płcią właściciela pojazdu.

Dzięki funkcji porównywania cen polis OC w aplikacji Yanosik jesteśmy w stanie sprawdzić oferty u różnych ubezpieczycieli. Kierowcy, którzy chcą rozeznać się w kosztach ubezpieczeń komunikacyjnych i kupić polisę, skanują dowód rejestracyjny swojego auta. W ten sposób możemy analizować sytuację ubezpieczeniową na polskim rynku pod względem różnych czynników. Tym razem, poprzez analizę zanonimizowanych w systemie danych, sprawdziliśmy zróżnicowanie cenowe pod kątem płci właściciela samochodu.

- komentuje Magda Zglińska, Yanosik.

Płeć piękna płaci więcej

Jakie są zatem wyniki badania? Dane pochodzące z systemu Yanosik nie pozostawiają złudzeń. Kobiety za polisę OC płacą średnio o około 50 zł więcej niż męska część kierowców. Oferty OC trafiające do mężczyzn kosztują średnio 591 zł, z kolei panie za taką samą usługę płacą przeciętnie około 640 zł. 

Czy kobiety płacą wiecej za ubezpieczenie komunikacyjne OC? Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń
Autor: Yanosik Czy kobiety płacą wiecej za ubezpieczenie komunikacyjne OC? Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń

Interesujący jest również fakt, że panie częściej od mężczyzn decydują się na zakup dodatkowego ubezpieczenia NNW. Co więcej, “słaba płeć” ma o kilka lat nowsze auta. Średni wiek samochodów, których właścicielami są kobiety wynosi 14 lat, natomiast auta płci przeciwnej średnio mają 17 lat.

- dodaje Magda Zglińska, Yanosik.

Najnowsze