Czy motocykl 125 ccm wystarcza do codziennych podróży? Czy może z powodzeniem zastąpić samochód?

2020-07-07 17:30 Maciej Lubczyński

Niewielkimi jednośladami możemy legalnie poruszać się, mając prawo jazdy kategorii B - na samochody osobowe. Jeśli nie planujemy rozszerzać swoich uprawnień, będziemy mogli wybierać spośród wielu motocykli i skuterów, które osiągają maksymalnie 15 KM. Czy niewielki motocykl może z powodzeniem zastąpić samochód? Czy poczujemy niedobór mocy i niewystarczającą dynamikę? Z czym wiąże się zamiana samochodu na mały motocykl?

Klasa 125 ccm zyskała na popularności po tym, jak przepisy zezwoliły na prowadzenie takich maszyn bez konieczności posiadania specjalnych uprawnień. Do jazdy motocyklami i skuterami, których moc nie przekracza 14,96 KM wystarczy nam prawo jazdy kategorii B i choć to liberalne rozwiązanie budziło kontrowersje, wydaje się, że przepis nie poskutkował zwiększeniem zagrożenia na drodze i jest ułatwieniem dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z motocyklami.

SprawdźJak sportowa może być 125-tka? Suzuki GSX-R125 - TEST, OPINIA, WIDEO

Maszyny, które możemy legalnie prowadzić, bez konieczności rozszerzenia uprawnień, nie są zbyt szybkie. Ich dynamika jest tym słabsza, im szybciej jedziemy, ale w miejskim ruchu zwinność małego skutera czy motocykla powinna być w zupełności wystarczająca - najmocniejsze, 11-kilowatowe motocykle 125 ccm przyspieszają do setki w czasie około 10 sekund. Dla kogo jednoślad z silnikiem 125 ccm może być za słaby?

Suzuki GSX-S125 - motocykl 125 ccm
Autor: Maciej Lubczyński Suzuki GSX-S125 - motocykl 125 ccm

Z pewnością trudno będzie zastąpić samochód motocyklem 125 ccm tym, którzy codziennie pokonują fragment drogi ekspresowej lub autostrady. Choć prędkość maksymalna motocykli i skuterów wynosi z reguły nieco ponad 100 km/h (najszybsze modele osiągają ponad 120 km/h), w praktyce może to być trochę zbyt mało, by bezpiecznie wyprzedzić ciężarówkę lub uczestniczyć w ruchu, który realnie bywa znacznie szybszy. Nie bez znaczenia jest również niska masa własna tego typu motocykli, która w połączeniu z wąskimi oponami, czyni je wrażliwymi na podmuchy wiatru. Taka jazda nie ma zbyt wiele wspólnego z przyjemnością, a motocykl na wysokich obrotach będzie się szybciej zużywał.

PisaliśmyJazda na motocyklu 125 ccm - jak zacząć? O czym pamiętać? - PORADNIK

Nie każdy mały jednoślad będzie również odpowiedni dla wysokich jeźdźców. Choć małe motocykle są często stylizowane tak, jak ich większe, dojrzałe odpowiedniki, to niewielkie wymiary pojazdów klasy 125 ccm najłatwiej dostrzec, gdy zajmiemy miejsce w siedzisku. Dla osób, których wzrost przekracza 190 cm, lepszym wyborem będą skutery, które oferują zupełnie inną pozycję do jazdy. Niektóre modele, takie jak Yamaha NMax okazują się być zaskakująco wygodne również dla postawnych pasażerów. 

Suzuki GSX-S125 - motocykl 125 ccm
Autor: Maciej Lubczyński Suzuki GSX-S125 - motocykl 125 ccm

Zastąpienie samochodu motocyklem może być problematyczne ze względu na zdolności transportowe. O ile w skuterach nie ma problemu z przewożeniem mniejszych przedmiotów w nierzadko sporych bagażnikach, tak na motocyklu musimy pamiętać o plecaku, jeśli chcemy udać się do sklepu i wrócić z zakupami. Bagażniki pojawiają się raczej w większych motocyklach. Gdy przez tydzień zrezygnowałem z samochodu na rzecz motocykla, uświadomiłem sobie ile rzeczy regularnie wożę ze sobą. Praktycznie nie ruszałem się z domu bez plecaka.

Suzuki GSX-S125 - motocykl 125 ccm
Autor: Maciej Lubczyński Suzuki GSX-S125 - motocykl 125 ccm

Jeśli nasza codzienna trasa przebiega przez miasto i nie mamy konieczności wożenia ze sobą większych przedmiotów, jednoślad z silnikiem o pojemności 125 ccm powinien znakomicie sprawdzić się w roli zamiennika samochodu. Początkujący motocykliści powinni jednak pamiętać o pozornie błahych i drobnych rzeczach, które nierozerwalnie wiążą się z jazdą motocyklem. Wybierając motocykl 125 ccm nie mamy dowolności w ubiorze (zwykłe buty zniszczą się od dźwigni zmiany biegów, jazda bez kurtki może być ryzykowna), kask potrafi zrujnować fryzurę, a niespodziewana, letnia ulewa sprawi, że będziecie wracać do domu z duszą na ramieniu. Przystępność motocykli tej klasy i obecne rozwiązania prawne są dużym ułatwieniem dla tych, którzy chcą się przekonać, czy jazda na motocyklu jest na pewno dla nich.

Najnowsze