Dlaczego wiosną warto zrobić przegląd klimatyzacji

2014-03-22 10:04

Klimatyzacja w samochodzie wymaga regularnego serwisowania, aby działała prawidłowo oraz nie wpływała negatywnie na nasze zdrowie. Wiosna to idealny moment, aby układ ten poddać sprawdzeniu.

Klimatyzacja samochodowa jak większość urządzeń w samochodzie, nieustannie narażona jest na wstrząsy, drgania oraz gwałtowne zmiany warunków pracy, dlatego również podlega okresowym przeglądom. - Każde zaniedbanie może doprowadzić do wycieków gazu, co może spowodować słabsze schładzanie wnętrza samochodu, a nawet zwiększone ryzyko zatarcia sprężarki klimatyzacji. Ponadto niesprawna klimatyzacja może spowodować zagrożenie wdychania powietrza skażonego groźnymi bakteriami, które powstają w kanałach nawiewu i na parowniku, niedostateczne odparowanie szyby przedniej, a nawet nadmierne zużycie paliwa – mówi Marek Godzieszka z firmy Auto-Boss.

Przeczytaj: Wymiana filtra powietrza: Kiedy wymienić filtr, dlaczego warto to zrobić

Kolejnym również uciążliwym problemem przestoju w pracy urządzenia, może być nieprzyjemny zapach wydobywający się z otworów wentylacyjnych. Powodem jest oszraniający się parownik, a powstająca następnie wilgoć wraz z zanieczyszczeniami, jest idealnym miejscem do rozwoju grzybów i bakterii chorobotwórczych. W chwili uruchomienia klimatyzacji wszystko to zostaje wtłaczane do naszego samochodu – dodaje ekspert.

Wszelkie pozostałe czynności wpływające na poprawne funkcjonowanie klimatyzacji należy robić u specjalistów. Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie klimatyzacji, przynajmniej raz w roku skontrolujmy ilości czynnika chłodzącego w klimatyzacji oraz stan filtra kabinowego, regularne korzystajmy z produktów przeciwbakteryjnych i zwalczających nieprzyjemne zapachy, czynności te wpłyną na znaczny komfort korzystania z urządzenia, oraz zaniechają częstych wizyt u specjalistów.

Sprawdź też: Jak korzystać z klimatyzacji, aby jazda z była oszczędna

Prawidłowe użytkowanie klimatyzacji na pewno wpłynie na nasz komfort jazdy. - Zachęcam do korzystania z klimatyzacji nie tylko w cieplejsze dni, ale również zimą. Pamiętajmy o tym, że urządzenie nie tylko chłodzi, ale również osusza powietrze - mówi Godzieszka. Zimą może być ona przydatna do osuszenia kabiny z wilgoci oraz zapobiega parowaniu szyb. Nieuruchamianie klimatyzacji przez dłuższy czas może być powodem uszkodzenia kompresora. Regularne i częste włączanie urządzenia sprawi, że kompresor zostanie przesmarowany.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE