Jesień na drodze: Jak jesienna pogoda wpływa na kierowców

2011-10-10 12:20

Kiedy zaczyna się jesień, podczas prowadzenia auta w złych warunkach pogodowych zaburzona zostaje nasza percepcja. Na naszą koncentrację niekorzystnie wpływają także lekarstwa, których w tym okresie zaczynamy zażywać w związku z częstymi przeziębieniami. Do złego samopoczucia kierowców przyczyniają się też gwałtowne spadki ciśnienia. Pojawia się wtedy zmęczenie i senność za kierowcą, a to jedne z częstszych przyczyn wypadków.

Jesienna aura wyjątkowo nie sprzyja prawidłowemu postrzeganiu sytuacji na drodze. Wpływają na to zarówno czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Do czynników zewnętrznych zaliczyć można deszcz, odbijające się od mokrej jezdni światło czy choćby gnijące liście. Poza tym jesienną porą wcześniej zapada zmierzch i o wiele mniej możemy wówczas dostrzec. Kolory stają się słabiej zauważalne, a ludzie mają tendencję ubierać się na szaro i czarno co sprawia, że nie wyróżniają na tle jezdni Wiele czynników zewnętrznych może zakłócać prawidłową percepcję kierowcy. Wówczas nie jest on w stanie lub zbyt późno dostrzega np. innych uczestników ruchu drogowego, pieszych.

>>> SKURCZ podczas jazdy samochodem: Jak się zachować, co robić gdy złapie skurcz <<<

Wewnętrzne czynniki, które niekorzystnie wpływają na kierowcę to m.in. ograniczony dostęp lub brak dostępu do światła słonecznego, co powoduje znużenie i zniechęcenie. Jesienią jesteśmy bardziej zmęczeni mimo, że jesteśmy świeżo po urlopach. Zmęczenie i senność u kierowcy stanowią niebezpieczną kompozycję, podnoszącą ryzyko wypadku i stwarzanie zagrożeń w ruchu drogowym. Samopoczucie człowieka jest znacznie lepsze gdy może on korzystać ze światła słonecznego, którego niestety jesienią jest niewiele.

Przyczyną złego samopoczucia kierowców mogą być też gwałtowne spadki ciśnienia. Nad Polską często przechodzą dwa lub nawet trzy fronty wyżowe lub niżowe które powodują skoki ciśnienia. Pojawia się wówczas zmęczenie i senność za kierowcą, a to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają