Jak używać klimatyzacji w upały

i

Autor: Jan Guss-Gasiński Jak używać klimatyzacji w upały

Jak schłodzić kabinę samochodu? Ten sposób pomoże wygrać z upałem

2022-06-28 11:01

Tegoroczne lato nie oszczędza nikogo. Od kilku dni w Polsce temperatura w ciągu dnia nie spada po niżej 30 stopni celsjusza, a prognozy nie zwiastują zmian. Męczą się wszyscy, ale zwłaszcza kierowcy, którzy wsiadają do rozgrzanych na słońcu aut - czasami temperatura w kabinie sięga do 60 stopni. Jak szybko schłodzić kabinę samochodu?

Nad Polską przechodzi fala groźnych upałów. Temperatura powietrza przekraczająca w ciągu dnia 30 stopni Celsjusza i spore nasłonecznienie, sprawiają, że w samochodach robi się wyjątkowo gorąco. Wystawione na działanie promieni słonecznych auto potrafi w kilkadziesiąt minut nagrzać się do nawet 60 stopni Celsjusza. Wsiadanie do tak rozgrzanego "piekarnika na kołach" jest nie tylko nieprzyjemne, ale też niebezpieczne. Zwłaszcza, kiedy mowa o autach ze skórzaną tapicerką i tych bez klimatyzacji. Jak szybko schłodzić kabinę przed podróżą? Jest kilka sposobów, które skutecznie zbiją temperaturę we wnętrzu naszego auta.

SPRAWDŹ - Na wakacje samochodem? Tego lata będzie drogo! Tak przez rok podrożało paliwo

Jak schłodzić kabinę? Wypchnij gorące powietrze

Ten sposób jest stary jak świat i w dodatku skuteczny, do zbijania temperatury w kabinie. Przed ruszeniem w podróż zarezerwuj sobie kilka minut na wypchnięcie gorącego powietrza z samochodu. W pierwszej kolejności otwórz okno od strony kierowcy, a następnie przejdź na drugą stronę auta. W przypadku 3-drzwiowych aut, chwytamy za przednie drzwi pasażera, a jeśli mamy 4- lub 5-drzwiowe auto, za tylne. Gdy już będziemy gotowi, otwieramy i zamykamy je na okrągło, aż wypchniemy z wnętrza żar. Po kilkunastu sekundach temperatura powinna się już zrównać z temperaturą otoczenia. Tą czynność powinni przeprowadzić nawet ci, którzy mają na wyposażeniu klimatyzację.

Tragiczny wypadek w Ząbkach! Autobus miejski zderzył się z ciężarówką

Jak korzystać z klimatyzacji w upalny dzień?

Gdy już przewietrzymy kabinę i zajmiemy miejsce za kierownicą, z włączoną klimatyzacją przejedźmy kilkaset metrów z otwartymi szybami. To jeszcze bardziej schłodzi wnętrze auta i pomoże klimatyzacji w wykonywaniu swojej pracy. Podczas jazdy z włączoną klimatyzacją oczywiście należy zamknąć wszystkie okna - wraz z tym dachowym, jeśli taki posiadamy. Najszybciej obniżymy temperaturę we wnętrzu auta, gdy ustawimy chłodzenie na tryb automatyczny oraz wewnętrzny obieg powietrza wewnątrz auta (pamiętaj, aby po schłodzeniu wnętrza przełączyć na zewnętrzny obieg powietrza).

Upalny dzień w aucie - jaką ustawić temperaturę?

Optymalna temperatura, którą powinniśmy ustawić na sterowniku klimatyzacji, to taka, która jest ok. 5-7 °C mniejsza, niż wskazania termometru na zewnątrz samochodu. Gdy za oknem naszego pojazdu jest 30 °C klimatyzację , zdrowo będzie ustawić temperaturę na 23-25 °C. W przypadku, gdy klimatyzacja jest sterowana ręcznie, pokrętła powinny zostać ustawione tak, aby z nawiewów leciało chłodne, a nie zimne powietrze. Unikajcie kierowania strumienia powietrza z nawiewów bezpośrednio na siebie lub pasażerów, bo to może się to skończyć poważnym przeziębieniem.

Ogranicz dostęp promieni słonecznych

Jeśli większość dnia nasz samochód ma spędzić na dworze, warto poszukać zacienionego miejsca lub parkingu z zadaszeniem. W kabinie dalej będzie ciepło, jednak jeśli ograniczymy dostęp promieni słonecznych do wnętrza, po powrocie do auta będzie łatwiej nam je schłodzić. Sprawdzonym rozwiązaniem jest też obrócenie kierownicy o 180 stopni - po co? Kierując autem z reguły łapiemy za jej górną część, dlatego ustawienie jej do góry nogami sprawi, że do górnej części wieńca nie będzie docierało słońce. Za kilkadziesiąt złotych możemy też zaopatrzyć się w matę odbijającą promienie słoneczne. Jej montaż jest prosty i trwa dosłownie chwilę.

Nie zostawiaj w aucie dzieci i zwierząt

Po kilkunastu minutach na słońcu nasz samochód zmienia się w "piekarnik na kółkach". Nawet dorosłe osoby nie są w stanie spędzić w tak nagrzanej puszcze więcej, niż 30 minut. Pod żadnym pozorem, nawet na przysłowiową "chwilę", nie zostawiaj w zamkniętym aucie swoich pociech ani ukochanego pupila.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE