Kara za brak OC WZROŚNIE w 2021 roku. PRZERAŻAJĄCA kwota!

ubezpieczenie samochodu, polisa
Autor: Shutterstock ubezpieczenie samochodu, polisa

Ile wyniesie kara za brak OC w 2021 roku? Kierowcy, którzy nie dopełnią ważnego obowiązku wykupienia ubezpieczenia zapłacą krocie. Wysokość kary nakładanej przez UFG jest bowiem powiązana z płacą minimalną, a ta z początkiem 2021 wzrośnie.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak dotkliwa może być kara za brak ubezpieczenia OC. Sankcja nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny sięgnie w 2021 roku kwoty 5600 zł. To o 400 zł więcej niż w 2020 roku, bowiem wysokość kary jest powiązana z płacą minimalną.

PisaliśmyIle zapłacisz za jazdę pod WPŁYWEM? PRZERAŻAJĄCE statystki o polskich kierowcach

Maksymalna kara za brak OC to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto. Oznacza to, że kara nakładana przez UFG systematycznie rośnie. Jej wysokość jest zależna od tego ile dni spóźnimy się z płatnością. Zła wiadomość jest taka, że ryzyko jej otrzymania jest wysokie niezależnie od tego, czy mówimy o samochodzie, który non stop jeździ, czy takim, który tylko stoi w garażu.

Tyle wyniosą kary za brak OC w 2021 roku

Samochód osobowy:

  • brak OC do 3 dni: 1120 zł
  • brak OC od 4 do 14 dni: 2800 zł
  • brak OC więcej niż 14 dni: 5600 zł

Samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy:

  • brak OC do 3 dni: 1680 zł
  • brak OC od 4 do 14 dni: 4200 zł
  • brak OC ponad 14 dni: 8400 zł

Jak widać - nie jest tanio. O obowiązku wykupienia OC powinniśmy pamiętać szczególnie wtedy, gdy kupujemy samochód i korzystamy z polisy poprzedniego właściciela. Po upłynięciu jej terminu ważności nie przedłuży się ona automatycznie!

Najnowsze