Ile zapłacisz za jazdę pod WPŁYWEM? PRZERAŻAJĄCE statystki o polskich kierowcach

kontrola drogowa, kontrola trzeźwości
Autor: Policja Kontrola trzeźwości kierowcy

Napoje wyskokowe i jazda samochodem to wyjątkowo niebezpieczne połączenie. Z badań wynika, że w ubiegłym roku jeden na dziesięć zgonów w wypadku drogowym miał związek z alkoholem. Co więcej, aż co trzeci Polak zna osobę poszkodowaną przez nietrzeźwego uczestnika ruchu drogowego, a w co piątym przypadku straciła ona życie.

Zjawisko nietrzeźwości na drogach i jego konsekwencje można uznać za prawdziwy problem społeczny, który nabiera na sile m.in. w okolicach świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Jak pokazuje badanie SW Research dla AlcoSense Laboratories, istotna część Polaków (30 proc.) ma lub miała w swoim otoczeniu osobę nim dotkniętą.

Sprawdź: Zaplanowałeś świąteczny wyjazd? O TYM musisz pamiętać zanim wyruszysz

Najczęstszą stratą poniesioną przez znane nam osoby jest zniszczenie mienia (np. samochodu). Miało to miejsce w ponad połowie wskazań (51 proc). Na drugim miejscu (22 proc.) znalazła się najwyższa możliwa szkoda, czyli utrata życia. W niemal identycznym odsetku (21 proc.) doszło do poważnego uszczerbku na zdrowiu. Umiarkowany lub lekki uszczerbek zdrowotny dotyczył 45 proc. osób. Ponadto z badania dla AlcoSense Laboratories wynika, że co drugi Polak zna kogoś, kto prowadził samochód po spożyciu alkoholu.

Badania AlcoSense
Autor: AlcoSense Badania AlcoSense

Ile zapłacisz za jazdę po alkoholu?

W 2019 r. w 2089 wypadkach drogowych spowodowanych przez osoby będące pod działaniem alkoholu, poszkodowanych zostało 2654 ludzi, z czego 265 z nich poniosło śmierć, a 2389 zostało rannych. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że w wypadku, w którym rolę odgrywa alkohol, ktoś zostanie fizycznie poszkodowany.

Zobacz: Czy można jechać samochodem w sylwestra? WYJĄTKI od godziny policyjnej

Według szacunków Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego roczny koszt wypadków drogowych może wynieść nawet 45 miliardów złotych. Około 9 proc. wszystkich wypadków stanowią zdarzenia z udziałem osób będących pod wpływem alkoholu, co przekłada się na orientacyjny koszt 4 miliardów złotych rocznie. Szkody fizyczne i materialne to jednak nie wszystko, bowiem ofiary wypadków drogowych – pośrednie (np. bliscy) oraz bezpośrednie – ponoszą także istotne koszty psychiczne oraz społeczne, związane m.in. z traumą po wydarzeniu.

Alkohol znacznie podnosi ryzyko spowodowania wypadku drogowego, dlatego powinniśmy wyzbyć się wszelkiej tolerancji dla wsiadania za kierownicę pod jego wpływem. Konsekwencje wypadków dotykają nie tylko bezpośrednich uczestników zdarzenia, ale całego kręgu osób – przede wszystkim rodzin. Warto pomyśleć także o nich przed próbą ruszenia na drogę po spożyciu alkoholu.

- mówi Hunter Abbott, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego z firmy AlcoSense Laboratories.

Najnowsze