Podróż samochodem z małym dzieckiem

i

Autor: Seat Jazda autem z dzieckiem

Jazda autem z noworodkiem. 7 złotych zasad podróży z małym dzieckiem

2021-05-15 14:50

Transport małego dziecka może być stresującym doświadczeniem, szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców. Odpowiednie zaplanowanie przejazdu z noworodkiem ze szpitala do domu pomoże w zapewnieniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa i uniknięciu błędów. O tych 7 zasadach podróżowania z małym dzieckiem trzeba wiedzieć.

1. Wybierz bezpieczny fotelik

Fotelik dla dziecka powinien zawsze posiadać certyfikat bezpieczeństwa oraz być dostosowany do wzrostu i wagi dziecka. W przypadku transportu noworodka należy zaopatrzyć się w fotelik oznaczony jako grupa 0 lub 0+. Siedzenia z grupy 0 mogą być używane, zanim niemowlę osiągnie wagę 10 kg, natomiast te z grupy 0+ mają limit 13 kilogramów. Używanie gondoli do przewozu noworodka nie jest zalecane, a niektóre kraje europejskie wręcz tego zabraniają. W Polsce korzystnie z gondoli jest dopuszczone tylko w określonych przypadkach.

Przeczytaj też: Kiedy dziecko może jeździć bez fotelika? Aktualne zasady, jaki mandat za brak fotelika

2. Zamontuj fotelik z wyprzedzeniem

Osoby, które zostały rodzicami po raz pierwszy, powinny zwrócić szczególną uwagę na kilka spraw, które warto wcześniej zaplanować. Po zakupie dziecięcego fotelika wypada wcześniej zapoznać się z instrukcją obsługi i dokonać prawidłowego montażu w pojeździe, zanim dojdzie do wyjazdu do szpitala po malucha. Taki montaż na początku może przysporzyć trudności, dlatego nie warto zostawiać tego zadania na ostatnią chwilę. Przed pierwszą podróżą z niemowlęciem mogą towarzyszyć bardzo silne emocje, a w takiej chwili nawet najprostsze zadanie może urosnąć do rozmiarów inżynierskiego wyzwania. Znaczenie prawidłowej instalacji fotelika potwierdzają liczne dane. Według Hiszpańskiego Departamentu Ruchu Drogowego odpowiednio zamontowane siedzisko zmniejsza ryzyko śmierci o 75%, a wystąpienia obrażeń aż o 90%.

Dziecko w samochodzie

i

Autor: Seat Dziecko w foteliku

3. Montaż fotelika tyłem do kierunku jazdy

Foteliki projektowanie dla dzieci poniżej 1. roku życia są skonstruowane w taki sposób, aby umożliwić ich montaż tyłem do kierunku jazdy. Siedzisko musi być tak ustawione przynajmniej do momentu osiągnięcia przez dziecko wieku 15 miesięcy. – Jest to konieczne, jako że szyja niemowlęcia potrzebuje czasu do pełnego rozwoju – tłumaczy Javier Luzón z działu Rozwoju Bezpieczeństwa Pojazdów marki Seat. Dziecko może być przewożone w takiej pozycji nawet do osiągnięcia 105 cm wzrostu (zgodnie z rozporządzeniem ECE R129).

Przeczytaj koniecznie: Podstawowe wyposażenie samochodu. Te rzeczy warto mieć w aucie!

4. Wożenie malucha na tylnym siedzeniu

Najbezpieczniejsze miejsce do podróżowania dla noworodka w samochodzie to tylne siedzenie. Chociaż przedni fotel pasażera w pojazdach zwykle jest dostosowany do zamontowania na nim urządzenia przytrzymującego dziecko, zaleca się umieszczanie go tam tylko w wyjątkowych sytuacjach, przykładowo, gdy tylna kanapa jest już zajęta przez inne dzieci. W takim wypadku jednak musimy koniecznie pamiętać o dezaktywowaniu poduszki powietrznej pasażera.

Skoda Rapid Spaceback potrafi być rodzinna

i

Autor: Paweł Kaczor Skoda Rapid Spaceback

5. Prawidłowo zamontuj fotelik

Przy montażu fotelika warto skorzystać z instrukcji – według badań Oregon Health & Science University aż 95% rodziców przy jego instalacji popełnia błąd. Warto również regularnie, przed każdą podróżą sprawdzić stabilność fotelika. Pomocnym rozwiązaniem jest ISOFIX – nowoczesny system mocowania fotelików, które pozwala na szybki i bezpieczny montaż bez użycia pasów bezpieczeństwa. Jeżeli auto nie posiada zaczepów ISOFIX, zaleca się montaż siedziska na tylnej kanapie po lewej stronie, za kierowcą.

Przeczytaj również: Zawsze bierzemy za dużo jadąc na wakacje! Te triki pomogą w spakowaniu auta

6. Pamiętaj o zdjęciu odzieży wierzchniej

W przypadku krótkich podróży wielu rodziców umieszcza swoje dzieci w fotelikach bez zdejmowania im kurtek lub nawet plecaków. Utrudnia to ścisłe zapięcie pasów, co zmniejsza ich skuteczność. Dlatego przed ruszeniem nawet w niedługą podróż warto zdjąć okrycie wierzchnie z dziecka, by pasy mogły w pełni zadziałać w przypadku gwałtownego hamowania lub zdarzenia drogowego.

Podróż samochodem z małym dzieckiem

i

Autor: Seat Jazda autem z dzieckiem

7. Umieść wszystkie rzeczy w bagażniku

Niezabezpieczony bagaż i przedmioty pozostawione na siedzeniach lub ułożone na rolecie bagażnika mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa pasażerów. W momencie gwałtownego hamowania takie obiekty potrafią z dużą prędkością i siłą wpaść na podróżnych i być przyczyną obrażeń. Warto przewożone rzeczy umieścić w bagażniku. Podróżując z dziećmi, często musimy pomieścić w samochodzie dodatkowe przedmioty, takie jak wózek, torba z akcesoriami, butelki czy zabawki.

Podróż samochodem z małym dzieckiem

i

Autor: Seat Jazda autem z dzieckiem

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki