Podstawowe wyposażenie samochodu. Te rzeczy warto mieć w aucie!

2015-09-23 12:32 Rafał Mądry
Podstawowe wyposażenie samochodu: Te rzeczy warto mieć w aucie
Autor: Euromaster

Przewóz w aucie takich przedmiotów, jak: gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, apteczka czy zapasowe żarówki, w różnych europejskich państwach jest uregulowany odmiennymi przepisami. W Polsce obowiązkowo trzeba mieć w pojeździe osobowym tylko dwie pierwsze pozycje, ale posiadanie pozostałych z pewnością nie zaszkodzi.

Przezorny kierowca powinien być zawsze przygotowany na różnie okoliczności. Nigdy nie wiadomo, kiedy może dojść do niespodziewanej drogowej sytuacji, związanej z awarią auta, wypadkiem drogowym, a nawet ratowaniem życia kogoś bliskiego lub innego uczestnika ruchu.

Obowiązkowe wyposażenie

Podczas obowiązkowych przeglądów samochodów, warunkiem dopuszczającym pojazd do ruchu jest nie tylko sprawność techniczna. Każde auto osobowe zarejestrowane w Polsce, musi zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku, posiadać na wyposażeniu gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy z homologacją. Brak tych przedmiotów wymaganych ustawą, wiąże się z negatywnym wynikiem przeprowadzonego przeglądu, a przypadku policyjnej kontroli grozi mandatem. Taryfikator przewiduje karę pieniężną w przedziale od 20 do 500 zł.

legalizacja gaśnicy

Eksperci serwisów Euromaster zaznaczają jednak, że samo posiadanie gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego to tylko połowa sukcesu w obronie przed mandatem karnym. Przedmioty te dodatkowo nie mogą być umieszczone w miejscu trudno dostępnym. Co więcej, gaśnica niezbędna w przypadku pożaru obowiązkowo musi przechodzić raz w roku przegląd, a zawartość środka gaśniczego nie może być mniejsza niż 1 kilogram.

Przydane przedmioty

Posiadanie apteczki w Polsce nie jest konieczne, tak samo jak nie wymaga się ani kamizelki odblaskowej, ani zestawu zapasowych żarówek. Fachowcy odpowiedzialni za przeglądy w serwisach Euromaster są jednak zgodni, że w trosce o bezpieczeństwo innych oraz własne, mieć mimo wszystko zawsze te rzeczy w pogotowiu. Bandaż, jednorazowe rękawiczki czy plastry mogą okazać się niezbędne w przypadku skaleczenia, nie mówiąc o poważniejszych zdarzeniach.

Specjaliści podpowiadają też, że nigdy nie wiadomo, kiedy przydatna może okazać się latarka, rękawice robocze, czy podręczny zestaw podstawowych narzędzi. Czasami nawet pozornie łatwa wymiana uszkodzonego koła na zapasowe, może okazać się problematyczna, gdy przyjdzie podjąć się takiej pracy w środku nocy bez podnośnika i klucza do śrub. Linka holownicza, czy kable rozruchowe mogą natomiast okazać się ratunkiem dla kierowcy i pojazdu w sezonie jesienno-zimowym.

Najnowsze