Zawsze bierzemy za dużo jadąc na wakacje! Te triki pomogą w spakowaniu auta

2020-07-01 9:34 Rafał Mądry
Pakowanie, bagażnik, wyjazd samochodem na wakacje
Autor: Seat Pakowanie, bagażnik, wyjazd samochodem na wakacje

Teoretycznie spakowanie samochodu przed dalekim wyjazdem jest proste. Wystarczy włożyć wszystkie rzeczy do bagażnika i po sprawie. Jednak w obliczu dużej liczby bagaży i niedużego auta, sprawa się komplikuje. Jak sensownie spakować całą rodzinę na długi wyjazd?

Walizki, dmuchane materace, wózek dziecięcy, parasol przeciwsłoneczny, parawan, koce i niekończąca się liczba zabawek – to typowy bagażnik rodziny, która wybiera się na wakacje. Przygotowania potrafią wywołać sporo stresu – zawsze obawiamy się, że czegoś zapomnimy, a jednocześnie chcemy jak najlepiej zagospodarować przestrzeń w samochodzie. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą wam spakować się na wakacje.

Mniej znaczy więcej

Decyzja o tym, co chcesz zabrać, to pierwszy krok podczas przygotowań do pakowania. Większość osób ma ogromny problem z tym, co będzie niezbędne podczas wakacyjnego wypoczynku, a co można zostawić w domu. W praktyce z reguły zabieramy za dużo rzeczy i średnio jedna trzecia wraca do domu w stanie nienaruszonym. Dobrym sposobem jest zwizualizowanie naszej wyprawy. Policzmy na ile dni jedziemy i przygotujmy tyle zestawów ubrań, zamiast przekopywać szafę na oślep. Pomocne okaże się też sprawdzenie prognozy pogody – dzięki temu lepiej dobierzemy ubrania i akcesoria, takie jak choćby parasol czy peleryna przeciwdeszczowa.

Podziel przedmioty na kategorie

Określenie osobnych kategorii, takich jak ubrania, dodatki, zabawki, elektronika czy apteczka, pozwolą krok po kroku pozbyć się trudności związanych z wyprawą, Odpowiednio posortowane rzeczy nie tylko łatwo będzie odnaleźć, ale i „odhaczyć” pakowane rzeczy. Podzielenie bagażu na kilka mniejszych toreb pozwoli też lepiej rozplanować przestrzeń w bagażniku.

Pakowanie samochodu, bagaże
Autor: Rafał Mądry Pakowanie samochodu, bagaże

Składanie ubrań

Choć w pierwszej chwili może się to wydawać niemożliwe, ubrania pozwijane w rulony zajmują mniej miejsca od tych, złożonych na płasko. A dodatkowym atutem jest to, że się nie gniotą. Zwinięta i ułożona pionowo odzież nie tylko zajmuje mniej miejsca, ale także od razu widzimy gdzie co jest w walizce.

Przeczytaj koniecznie: Podstawowe wyposażenie samochodu. Te rzeczy warto mieć w aucie!

Wykorzystaj przestrzeń

Masz w aucie podwójną podłogę bagażnika? Wykorzystaj tę przestrzeń na delikatne przedmioty. Możesz tam np. schować elektronikę, lub co delikatniejsze zabawki. Pakowanie bagaży jedynie w prostokątne walizki mocno ograniczy objętość naszego bagażu. Decydując się na kilka mniejszych toreb, lub nawet siatek, można wykorzystać wnęki za nadkolami czy wolną przestrzeń po bokach dużych pakunków. Ważne jest jednak, aby nawet lekkich toreb nie umieszczać w kabinie, ani tym bardziej na tylnej półce. Podczas ostrego hamowania lub wypadku, będą stanowiły zagrożenie dla wszystkich osób podróżujących autem.

Pakowanie samochodu, bagaże
Autor: Rafał Mądry Pakowanie samochodu, bagaże

Logistyka bagażnika

W bagażniku kieruj się zasadą – ostatnie co wkładasz, będzie pierwszym, co wyciągniesz. Logiczne, prawda? Najcięższe walizki umieść na dole. Jeśli podróżujesz z małymi dziećmi, dobrze jest w podręczną siatkę spakować podstawowe akcesoria – chusteczki, kilka zabawek czy zapasowe ubranka. W razie kryzysowej sytuacji w podróży, nie będzie trzeba wyciągać z dna bagażnika wielkiej walizki tylko po to, żeby dziecko zmieniło poplamiony t-shirt.

Boks dachowy

Jeśli podróżujemy całą rodziną, może się okazać, że bagażnik nawet dużego kombi czy SUV-a to za mało. Wówczas zamiast upychać wszystko „po kątach”, lepiej zainwestować w bagażnik dachowy, a na nim umieścić boks. Niezabezpieczone przedmioty w aucie (umieszczane np. na tylnej półce) podczas ostrego hamowania stanowią ogromne zagrożenie. Dlatego jeśli bagażnik pęka w szwach, lepiej jest zainwestować w boks dachowy, w którym umieścimy największe przedmioty.

samochodem na wczasy
Autor: materiały prasowe samochodem na wczasy