Kierowco, przygotuj się na jesień! O tym należy pamiętać w deszczowe dni

2020-10-14 11:46 Jan Guss-Gasiński
Renault Megane
Autor: Renault Renault Megane

Kiepskie warunki pogodowe panujące jesienią na drogach bardzo negatywnie wpływają na bezpieczną jazdę. Nie jest to zatem tajemnicą, że do jazdy w chłodne, deszczowe dni trzeba odpowiednio przygotować nasz samochód. Niestety nawet doświadczeni kierowcy często zapominają o podstawowych kwestiach. O czym należy pamiętać i na co zwrócić szczególną uwagę?

Jesienne warunki pogodowe często odbiegają od ideału. Jadąc samochodem prawie na każdym kroku czeka na nas deszcz, błoto, mgła. Do tego wszystkiego dochodzą coraz krótsze dni, które nie sprzyjają bezpieczeństwu na drodze. W chłodne i deszczowe dni wszyscy kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność, ale duże znaczenie ma również stan pojazdu. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Zużyte wycieraczki

Jesienne opady deszczu wymagają częstego korzystania z wycieraczek. Ponieważ dobra widoczność to absolutna podstawa bezpiecznej jazdy, powinniśmy sprawdzić, czy nasze wycieraczki radzą sobie z odprowadzaniem wody. Nowe pióra nie są drogie, a ich wymiana zajmuje dosłownie kilka minut. Warto też pamiętać skontrolowaniu stanu zbiornika płynu do spryskiwaczy oraz regularnie czyścić szyby zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. W ten sposób zapobiegamy również oślepieniu promieniami słońca, które mogą odbić się od brudnej szyby.

Dość łatwo stwierdzić, kiedy wycieraczki nie spełniają już swojego zadania. Jeśli zauważymy, że źle zbierają wodę, rozmazują zanieczyszczenia czy piszczą, możemy zakładać, że pióro wycieraczki jest zużyte i należy ją wymienić.

Renault Koleos
Autor: Renault Renault Koleos

– mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Zmęczony akumulator

Jak wiemy, jesienna pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego zaleca się sprawdzić stan akumulatora zanim zaskoczą nas ujemne temperatury. Przy niskim stopniu naładowania akumulatora możemy mieć problemy z uruchomieniem silnika. Aby temu zaradzić, należy od czasu do czasu sprawdzić kondycję naszej baterii, a w skrajnych przypadkach skorzystać z prostownika. Należy zwrócić także uwagę, czy styki akumulatora są poprawnie zamocowane oraz czy nie są zaśniedziałe.

Widoczni na drogach

Zanim jednak podładujemy akumulator i zmienimy wycieraczki, warto zwrócić uwagę, czy jesteśmy dobrze widoczni na drogach. Chodzi oczywiście o skontrolowanie wszystkich świateł w naszym samochodzie. Najważniejsze dla kierowcy są reflektory, jednak w trosce bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu powinniśmy także sprawdzić, czy w naszym aucie działają wszystkie światła pozycyjne, stopu i przede wszystkim kierunkowskazy.

Należy regularnie kontrolować stan wszystkich świateł, łącznie z tymi, z których korzystamy rzadziej, np. przeciwmgielnymi. Reflektory powinny być czyste oraz ustawione w taki sposób, by nie oślepiać innych kierowców.

– mówi Krzysztof Peła, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Najnowsze