Koronawirus w Polsce. Jak łatwo zdezynfekować auto po innym kierowcy?

Czyszczenie kierownicy, sprzątanie auta
Autor: Shutterstock Czyszczenie kierownicy, sprzątanie auta

W dobie panującej paniki związanej z koronawirusem (wirus COVID-19), warto zachować środki ostrożności przed zarażeniem, zarówno w domu, jak i w miejscu pracy. Co zrobić, gdy nasza codzienność jest powiązana z jazdą samochodami, przez które przewija się wielu kierowców? Jak łatwo zdezynfekować auto przed i po dojechaniu do celu?

Kierowcy zawodowi często zmieniają się za kierownicą. Podobnie jest w przypadku aut należących do dużych flot, które często zmieniają użytkowników, a to wiąże się z łatwo pozostawionymi w pojeździe zarazkami i brudem. Warto wiedzieć, że brud zbiera się nie tylko na klamkach samochodu i dźwigienkach służących do otwierania drzwi od środka. Na jakich elementach wnętrza gromadzi się najwięcej zarazków? Którymi środkami można łatwo zdezynfekować elementy wnętrza pojazdu?

Kierownica

Zacznijmy od tego, z czym podczas jazdy mamy największy kontakt - jest to oczywiście kierownica. Jeżeli nie zamierzamy prowadzić użyczonego auta w rękawiczkach, powinniśmy starannie przetrzeć koło kierownicy przed każdą podróżą. Pamiętajmy, że to właśnie tam znajduje się najwięcej potu i bakterii pozostawionych po innych kierowcach.

Przeczytaj również: Wyczyść tapicerkę i odkurz dywany. Po zimie odśwież wnętrze swojego samochodu

Do dezynfekcji wystarczą nam wilgotne chusteczki pielęgnacyjne. Można też wykorzystać kieszonkowy żel do dezynfekcji dłoni i kawałek suchego papieru do przetarcia wieńca „na sucho” po jego oczyszczeniu. Warto jednak zauważyć, że o ile z plastikowymi lub skórzanymi kierownicami nie będzie najmniejszego problemu, tak w przypadku aut sportowych, gdzie może znaleźć się Alcantara, intensywne przetarcia wilgotną ścierką mogą po pewnym czasie osłabić lub nawet uszkodzić materiał.

Dźwignia zmiany biegów

Drugim często dotykanym miejscem w kabinie jest dźwignia zmiany biegów. Oczywiście najczęstszy kontakt z lewarkiem mamy w przypadku aut ze skrzynią manualną, jednak automatyczne wybieraki również potrafią nosić na sobie sporo bakterii. Podobnie jak w przypadku kierownicy, do przetarcia „gałki" wystarczą nam nawilżone chusteczki lub bezinwazyjny płyn do dezynfekcji i kawałek suchego ręcznika papierowego.

Kierunkowskazy i deska rozdzielcza

Kolejne elementy wnętrza, z którymi często mamy do czynienia to kierunkowskazy i pokrętła na desce rozdzielczej. Przed rozpoczęciem jazdy pamiętajmy również o przetarciu panelu sterowania wentylacją — jeżeli zamierzamy z niej korzystać — oraz dźwigienki kierunkowskazów i spryskiwaczy szyb. To elementy o niedużej powierzchni, więc przetarcie ich na mokro, a później sucho powinno zająć dosłownie chwilę.

Dodatkowe środki do dezynfekcji

Jeżeli nie goni nas czas, możemy sięgnąć po coś więcej, niż tylko wilgotne chusteczki higieniczne. Na rynku jest wiele środków do profesjonalnej dezynfekcji kabiny. Występują one zarówno w formie sprayu, jak i nieszkodliwego płynu. Wybrany środek należy nanieść na suchy ręcznik lub szmatkę, a następnie dokładnie wyczyścić każdy element. Takie rozwiązanie z pewnością sprawdzi się w przypadku auta prywatnego. Warto jednak systematycznie sprzątać samochód. Warto poświęcić kilkadziesiąt minut na skrupulatne czyszczenie kabiny.

Czyszczenie wnętrza samochodu, sprzątanie auta
Autor: shutterstock Czyszczenie wnętrza samochodu, sprzątanie auta
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze