Transport drogowy

i

Autor: GITD Transport drogowy

Koronawirus w Polsce. Zasady zwolnienia z obowiązku kwarantanny kierowców przekraczających granicę

2020-03-15 12:57

Czy w związku z zamknięciem granic z powodu koronawirusa, kierowcy zawodowi wjeżdżający do Polski muszą poddać się kwarantannie? Ministerstwo Infrastruktury informuje, że kierowcy prowadzący pojazdy w międzynarodowym transporcie drogowym rzeczy, po przekroczeniu granicy państwowej, są zwolnieni z odbycia obowiązkowej kwarantanny, o której mowa w przepisie § 2 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego.

Zależy nam na tym, aby przedsiębiorcy prowadzący działalność polegającą na organizacji przewozu towarów w drogowym transporcie międzynarodowym mieli pełną wiedzę na temat obowiązujących od niedzieli 15 marca

– mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Zwolnienie z odbycia obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy państwowej obejmuje nie tylko polskich kierowców prowadzących pojazdy w międzynarodowym transporcie drogowym rzeczy. Zwolnienie dotyczy również kierowcy niebędącego obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, zatrudnionego przez przedsiębiorcę mającego siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który legitymuje się świadectwem kierowcy.

Przeczytaj również: Granice Polski zamknięte przed koronawirusem! Czy można wrócić autem do kraju? Jakie trzeba spełnić warunki?

Zwolnienie z odbycia obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy państwowej dotyczy wyłącznie kierowców, którzy prowadzą pojazd samochodowy służący do przewozu towarów, zaś wykonywany przejazd bezpośrednio wiąże się z faktycznym przewozem lub dojazdem w celu załadunku wyżej wymienionych towarów. Kierowcy zawodowi wracający do Polski samochodem osobowym np. w celu odebrania w kraju odpoczynku tygodniowego, nie są zwolnieni z odbycia, po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkowej kwarantanny.  

Zwolnienie z odbycia obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy państwowej dotyczy również kierowców wykonujących międzynarodowy transport drogowy rzeczy tranzytem przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE