Małe tablice rejestracyjne można już odbierać. Zobacz jak wyglądają, sprawdź ile kosztują

2018-07-03 10:34 Rafał Mądry
mała tablica rejestracyjna
Autor: youngtimerwarsaw/Instagram Nowy format tablicy rejestracyjnej

Odwieczny problem właścicieli aut importowanych z Ameryki oraz Azji został rozwiązany. Zgodnie z obietnicami Ministerstwa Infrastruktury można w polskich urzędach otrzymać legalne małe tablice rejestracyjne. Rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 lipca, a pierwsi kierowcy już cieszą się z nowego formatu "blach" przystosowanych do ich aut.

Standardowy format tablic rejestracyjnych pasuje bez problemu do pojazdów sprzedawanych w Europie. Gdy mamy jednak do czynienia z autami importowanymi przykładowo ze Stanów Zjednoczonych, zaczynają się kłopoty. Dzięki nowemu rozporządzeniu został ustalony dodatkowy format tablic rejestracyjnych, jaki można odebrać w wydziale komunikacji.

Nowy format tablic

Do tej pory Polacy mogli wybrać jeden z dwóch formatów - 520 mm x 144 mm oraz 305 mm x 214 mm. Wnęka w zderzakach nietypowych aut jednak nie pozwalała na estetyczne zamontowanie pełnowymiarowych tablic wydawanych przez polskie urzędy. Doszedł więc nowy rozmiar 315 mm x 114 mm z formatem numerów skróconym do 4 znaków. W rezultacie tablica wygląda trochę jak obcięta standardowa "blacha". Pomijając estetykę tego rozwiązania, najważniejsze, że tablica mieści się w importowanym aucie, choć ostatecznie i tak nie jest idealnym odpowiednikiem. Dlaczego? Rozmiar tablicy w USA to dokładnie 305 mm x 152 mm, przez co ten polski jest zbyt wąski i nie pasuje do standardowych amerykańskich mocowań (w podkładce amerykańskiej zostanie około 40 mm luzu). Podobnie jest z rozmiarem japońskim, którego parametry wynoszą 330 mm x 165 mm.

Rejestracja od nowa

Tablice zmniejszone mają inną, własną numerację. Przez skrócony format nie można wymienić tylko jednej tablicy. Właściciel pojazdu aby otrzymać takie "blachy" musi przerejestrować samochód i wymienić obie tablice, naklejkę na szybę, dokumenty pojazdu oraz poinformować o takiej zmianie ubezpieczyciela.

Kto może mieć krótką tablicę

Póki co, każdy kierowca rejestrujący nowy pojazd może zaznaczyć we wniosku preferowany format tablic. Nie trzeba udowadniać, że auto ma nietypowe zderzaki i pochodzi z importu. Rozporządzenie nie przewiduje możliwości zamówienia indywidualnych małych tablic, jak to jest w przypadku tych pełnowymiarowych. Co więcej, właściciele aut zabytkowych nie mają możliwości zamówienia skróconych żółtych tablic. Przez format numerów (mniejsza ilość kombinacji liter i cyfr) zasoby tego typu tablic będą też ograniczone - na każde województwo przypada dokładnie 17379 tablic.

Opłata za mniejsze tablice oraz kartę pojazdu wynosi 256 zł, w przypadku kiedy auto rejestrowane jest w kraju po raz pierwszy. Gdy samochód ma już wydaną kartę pojazdu, rejestracja wynosi 180,50 zł.

Najnowsze