Mandaty po nowemu

2008-12-21 3:00

Uwaga kierowcy! W życie wszedł nowy taryfikator mandatów. Przejazd na czerwonym będzie kosztował co najmniej 300 zł, a za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych zapłacimy 500 zł. Mniej zapłacą piesi.

Za nasze naganne zachowanie na drodze zostaniemy ukarani według nowego taryfikatora mandatów. Podobnie jak wcześniej, również i tym razem obowiązujący wykaz jest daleki od ideału. Niemniej jednak wprowadza pewne zmiany, które sprawiają, że jest bardziej dopasowany do obecnej rzeczywistości. Przejawia się to chociażby w tym, że za niektóre wykroczenia zapłacimy mniej niż teraz, a za inne więcej.

Pojawiły się też nowe wykroczenia, za które oczywiście do tej pory też były mandaty, ale teraz funkcjonariusz nie musi się zastanawiać, jaką kwotą ukarać takiego delikwenta, bo ma to już znacznie bardziej sprecyzowane lub wręcz jednoznacznie określone. Wiele z wykroczeń pozostało wycenionych po staremu. Szczegółowy wykaz wykroczeń i obowiązujących od soboty za nie mandatów został opublikowany w Dzienniku Ustaw z 14 listopada 2008 nr 202, poz. 1249.

Bez rewolucji

mł. inspektor Marek Konkolewski, radca Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji:

- Nowy taryfikator mandatów nie niesie z sobą żadnej rewolucji, a zawiera jedynie szereg kosmetycznych zmian. Niektóre z wykroczeń zostały bowiem zaktualizowane w związku ze zmianą przepisów ustawy prawo o ruchu drogowym. Ponadto na liście znalazły się nowe wykroczenia, których wcześniej nie było w taryfikatorze, a z którymi często spotykali się funkcjonariusze policji. W dalszym ciągu jednak nowy taryfikator mandatów nie jest w stanie w swoim wykazie zawrzeć wszystkich wykroczeń. Nie oznacza to wcale, że jeśli nie ma opisu wykroczenia, to nie ma za to kary. W takich przypadkach stosuje się zasadę indywidualizacji kary i funkcjonariusz może sprawcę ukarać mandatem w wysokości od 20 do 500 złotych. Przy okazji wejścia w życie nowego taryfikatora mandatów chciałbym jeszcze podkreślić fakt, że system przyznawania punktów karnych nie uległ żadnym zmianom.

Nowy taryfikator mandatów w kilku przykładach

W związku z wprowadzeniem w zeszłym roku obowiązku jazdy przez całą dobę na światłach za złamanie tego przepisu w dzień zapłacimy 100 zł, a w nocy 200 zł.

Ci, którzy mają bardzo brzydki zwyczaj zajmowania miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, wreszcie to odczują, bo za takie wykroczenie przewidziana jest bardzo wysoka grzywna wynosząca 500 zł. Niestety, nadal nie będzie możliwe karanie takich kierowców pod supermarketami, bo tamtejsze parkingi traktowane są jako tzw. drogi wewnętrzne.

Za przejazd na czerwonym świetle kierującemu pojazdem grozi mandat od 300 do 500 zł. Z taką grzywną muszą się liczyć nie tylko siedzący za kierownicą aut, ale także motocykliści i rowerzyści.

Pieszy, który przechodzi przez przejście na czerwonym, dostanie teraz 100 zł kary, a nie - jak wcześniej - 250 zł.

Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym dostaniemy grzywnę w wysokości kwoty mandatu za naruszenie określonego przepisu plus dodatkowe 200 zł, ale w sumie nie więcej niż 500 zł.

Z kolei za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka kara przewiduje kwotę mandatu za naruszenie odpowiedniego przepisu powiększoną o 300 zł, ale w sumie nie więcej niż 500 zł.

Nadal za przekroczenie prędkości obowiązują te samy kary. I tak:

do 10 km/h mandat wynosi do 50 zł

11-20 km/h od 50 zł do 100 zł

21-30 km/h od 100 zł do 200 zł

31-40 km/h od 200 zł do 300 zł

41-50 km/h od 300 zł do 400 zł

powyżej 51 km/h od 400 zł do 500 zł

Zupełną nowością w nowym taryfikatorze grzywien są mandaty za różne wykroczenia związane z realizacją przewozów drogowych odnośnie braku wymaganych dokumentów, czasu prowadzenia pojazdu, odpoczynku, tachografów, tzw. wykresówek oraz tachografów cyfrowych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają