Dowód rejestracyjny, pozwolenie czasowe

i

Autor: Maciej Lubczyński Dowód rejestracyjny, pozwolenie czasowe

Nowy wzór dowodu rejestracyjnego! Czy trzeba wymieniać dokument?

2022-05-18 11:15

W urzędach wydawane są już nowe dowody rejestracyjne. Drobne zmiany we wzorze dokumentu obowiązują od 16 maja i mają sprawić, że trudniej będzie go podrobić. Czy konieczna jest wymiana dowodu rejestracyjnego?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów przyniosła zmiany dla kierowców. Nowy wzór dowodu rejestracyjnego został określony w przepisach, a od 16 maja 2022, urzędy mogą wydawać już dokumenty według nowego wzoru. Nie oznacza to jednak, że jeśli dziś rejestrujemy samochód, dostaniemy "nowy dowód" - zapas poprzednich blankietów musi się wyczerpać, dlatego w niektórych urzędach nowe dowody rejestracyjne zobaczymy dopiero za kilka dni lub tygodni. Do 12 lipca można wydawać dokumenty według "starego" wzoru.

Nowy dowód rejestracyjny - czym się różni?

Zmiany we wzorze dokumentu nie są zbyt duże. Nowe przepisy wprowadziły zmiany, które gwarantują lepsze zabezpieczenie przed podrobieniem. Układ rubryk jest taki sam, a wszystkie pola zachowały dotychczasowe oznaczenia. Na pierwszy rzut oka, nowe dowody rejestracyjne niewiele różnią się od starych. W kwestii dodatkowych zabezpieczeń, pojawiły się dwutonowe znaki wodne, włókna zabezpieczające widoczne w świetle dziennym, jak i te, które ukazują się pod światłem UV, a także numeracja wykonana w technice typografii czy mikrodruki pozytywowe i negatywowe. Wszystkie te cechy mają utrudnić zadanie fałszerzom, którzy aktywnie działają, dorzucając cegiełkę do przestępczego procederu. Policyjne dane wskazują bowiem na wzmożoną aktywność przestępców, którzy wywożą auta za granicę, korzystając ze sfałszowanych dokumentów.

Nowy wzór dowodu rejestracyjnego

i

Autor: Dziennik Ustaw Nowy wzór dowodu rejestracyjnego

Czy trzeba wymieniać dowód rejestracyjny na nowy?

Wiadomości o nowych przepisach czy obowiązkach zawsze budzą wśród kierowców pytania. W tym przypadku zmotoryzowani zastanawiają się, czy konieczna jest wymiana dowodu rejestracyjnego na nowy? Na szczęście, nowelizacja rozporządzenia nie nakłada na nas nowych obowiązków. Wymiana dowodu nie będzie konieczna, dopóki nie jest on zniszczony lub nieczytelny.

Sonda
Ile samochodów posiadasz w swoim gospodarstwie domowym?