Przygotuj się dobrze do podróży

2020-02-14 0:00 Materiał partnerski Orlen
Przygotuj się dobrze do podróży
Autor: Shutterstock

Dobry kierowca to osoba dobrze przygotowana do jazdy – zarówno pod kątem prowadzenia pojazdu, jak też zabezpieczenia bagażu. Przede wszystkim jest to odpowiedzialny obywatel, który na drodze przestrzega zasad ruchu drogowego i podróżuje z wyobraźnią.

„Jeżdżę szybko, ale bezpiecznie” – takie słowa słyszy się z ust wielu kierowców. Są przekonani o tym, że lata praktyki za kierownicą zwalniają ich z obowiązku trzeźwego myślenia i przestrzegania przepisów.

Po alkoholu nie siadaj za kierownicą

Według danych Głównej Komendy Policji w 2019 r. ponad 111 tys. osób kierowało autem pod wpływem alkoholu! Tylko 1 stycznia 2020 r. w Polsce zatrzymano ponad 400 nietrzeźwych kierowców. Jeśli osoba będąca pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek, grozi jej dożywotnie zabranie prawa jazdy. W przypadku gdy u zatrzymanego kierowcy stwierdzi się 0,5 promila w wydychanym powietrzu, to wystarczy, aby sąd pozbawił go prawa jazdy na 3–15 lat. Oprócz tych konsekwencji grzywna w wysokości nawet do 60 tys. zł wskazuje na to, że nie warto wyjmować kluczyków do auta choćby tylko po jednym kieliszku.

Dla kogo lewy pas

W Polsce obowiązuje ruch prawostronny. Oznacza to, że kierowcy, mając do dyspozycji prawy pas, powinni się poruszać właśnie nim. Takie rozwiązanie upłynnia ruch, jest bezpieczne i zgodne z zasadami ruchu drogowego. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zamierzamy wyprzedzić jadący przed nami pojazd. Niestety wiele osób nie stosuje się do tych zaleceń. Trzymający się za wszelką cenę lewego pasa kierowcy jadą z małą prędkością, utrudniając przejazd innym uczestnikom ruchu, którzy zdenerwowani zaczynają wykonywać niebezpieczne manewry. Za nadużywanie lewego pasa kierowcy grozi mandat w wysokości nawet 500 zł oraz 2 punkty karne. Lewy pas możemy zająć wyłącznie wtedy, gdy na obu pasach jest korek oraz gdy zamierzamy skręcić w lewo. W tym drugim przypadku należy zrobić to w taki sposób, aby nie utrudniać wyprzedzenia innym kierowcom.

Bez telefonu, z wyobraźnią

Zarówno kierowcy, jak i piesi czy rowerzyści – nie potrafią rozstać się z telefonem nawet na drodze. Wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do tragedii. Można jej uniknąć. Kilka sekund rozmowy przez telefon lub odpisywanie na SMS-a ma wpływ na koncentrację kierowcy, a tym samym na bezpieczeństwo jego oraz innych uczestników ruchu. Z tego powodu warto schować telefon do skrytki na czas podróży. Kierowanie pojazdem to również umiejętność przewidywania możliwych zachowań innych kierowców. Warto więc kierować się na drodze zasadą ograniczonego zaufania i jeździć z wyobraźnią.

Jak bezpiecznie przewozić bagaże

Wakacyjny wyjazd czy rodzinny wypad w dłuższą podróż zwykle pociągają za sobą konieczność zabrania bagażu. Idealnym rozwiązaniem byłoby umieszczenie wszystkich pakunków w miejscu do tego przeznaczonym – bagażniku. Nie zawsze jest to możliwe, wtedy torby lądują na siedzeniach z tyłu. Wiele osób nie uświadamia sobie tego, że w razie kolizji nawet butelka z wodą stanowi dla pasażerów śmiertelne zagrożenie! W przypadku zderzenia z przeszkodą przy prędkości 50 km/godz., samochód praktycznie od razu staje w miejscu. Natomiast niezabezpieczone przedmioty polecą z tą prędkością do przodu, uderzając w najlepszym wypadku w szybę pojazdu, w najgorszym – w tył głowy kierowcy. Dlatego tak ważne jest, aby ciężkie przedmioty zabezpieczyć, a mniejsze umieścić w schowku lub w drzwiach auta. Jeśli tylna kanapa jest pusta – należy zapiąć pasy z tyłu na krzyż, aby dodatkowo zabezpieczyć bagaże w tylnej części auta.

Przygotuj się dobrze do podróży
Autor: Shutterstock

BEZPIECZNY PRZEWÓZ ROWERU:

  • Chcesz bezpiecznie przewieźć rower samochodem? Jeśli masz wystarczająco duży bagażnik, umieść w nim rower. W małych autach dobrze sprawdza się montaż bagażnika dachowego, do którego mocujemy zarówno koła, jak i ramę roweru. Możesz zamontować też rower do specjalnego bagażnika przymocowanego do haka. Poruszając się autem terenowym, rower zamontujesz do koła zapasowego, umieszczonego na tyłach auta. Pamiętaj o tym, że dwa ostatnie sposoby wymagają dodatkowej tablicy rejestracyjnej!

PUPIL W PODRÓŻY:

  • Jeśli zwierzę swobodnie przemieszcza się po aucie lub znajduje się na kolanach pasażera, istnieje ryzyko, że pupil wskoczy pod pedały auta lub zakłóci widoczność. W przypadku nagłego zderzenia zwierzę bezwładnie poszybuje do przodu, zagrażając naszemu bezpieczeństwu i swojemu zdrowiu. Podczas jazdy najbezpieczniej umieścić pupila na tylnej kanapie i przypiąć go za pomocą specjalnych szelek do pasów bezpieczeństwa lub bezpośrednio do gniazd pasów. W przypadku drobnych zwierząt powinien to być transporter lub specjalny kojec. Pamiętajmy o tym, żeby zapewnić swojemu pupilowi stały dostęp świeżego powietrza. Dzięki temu podróże staną się nie tylko bezpieczne, ale i dużo przyjemniejsze.
Przygotuj się dobrze do podróży
Autor: Shutterstock

PKN ORLEN to koncern, który wykorzystując autorytet Roberta Kubicy w kampanii #DobryKierowca przekonuje, by stosować się do obowiązku jazdy na suwak, tworzenia korytarza życia, ale też ustępowania pierwszeństwa pieszym i stosowania się do ograniczeń prędkości.

www.dobrykierowca.orlen.pl

PARTNEREM MATERIAŁU JEST PKN ORLEN

Najnowsze