Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy - porada krok po kroku, koszty

2014-08-02 13:12 Łukasz Kuźmiuk

Sprowadzenie auta z zagranicy wiąże się z kilkoma czynnościami, które są konieczne do zarejestrowania pojazdu w Polsce. Poradnik SuperAuto24.pl powie Ci jak postąpić, by nie zszargać sobie nerwów niewiedzą.

1. Tłumaczenie dokumentów

"Papiery" dołączone do wniosku o rejestrację auta sporządzone w języku obcym muszą zostać przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego - usługa ta kosztuje około 100 złotych. Jeżeli natomiast umowa kupna-sprzedaży pojazdu jest dwujęzyczna, wtedy tłumaczenie nie jest wymagane. Oryginały dokumentów i ich tłumaczenia powinny zostać skserowane, aczkolwiek lepiej to zrobić już u tłumacza przysięgłego i poprosić go o podstemplowanie materiałów jego pieczątką, gdyż niektóre urzędy mogą tego wymagać.

2. Badanie techniczne

Następnym krokiem jest odwiedzenie stacji kontroli pojazdów i wykonanie przeglądu auta. Koszt otrzymania zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym to około 160 zł.

3. Opłacenie akcyzy

W urzędzie celnym właściwym dla miejsca zamieszkania należy uzyskać zaświadczenie o opłaceniu akcyzy. Aby je zdobyć trzeba wypełnić wniosek do naczelnika urzędu o wydanie dokumentu potwierdzającego zapłatę podatku akcyzowego oraz powinno się przedstawić następujące dokumenty:

- deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U;

- dowód opłaty skarbowej za dokument potwierdzający zapłatę akcyzy;

- dokument zakupu samochodu (faktura, umowa kupna-sprzedaży, rachunek);

- dokument identyfikacji pojazdu wystawiony w kraju członkowskim UE (dowód rejestracyjny, karta pojazdu lub inny);

Przeczytaj też: Zgubiona tablica rejestracyjna. Gdzie zgłosić, jak wyrobić nową tablicę

- dokument wyrejestrowania samochodu w kraju zakupu;

- zaświadczenie o badaniu technicznym;

- tłumaczenia wszystkich dokumentów.

Co ważne, akcyzę należy wpłacić na rachunek bankowy Izby Celnej, w tytule przelewu wpisując "akcyza od samochodu osobowego" oraz podając markę i nr nadwozia pojazdu. Opłatę skarbową trzeba przesłać na rachunek bankowy urzędu miejskiego, w tytule przelewu wpisując "opłata skarbowa za wydanie potwierdzenia zapłaty podatku akcyzowego" i podając markę i nr nadwozia samochodu.

4. Wizyta w urzędzie skarbowym

Nabywca auta w ciągu 7 dni powinien dostać zaświadczenie VAT-25, potwierdzające opłacenie podatku VAT lub braku tego obowiązku. Jeżeli auto zostało nabyte na terenie Unii Europejskiej, to nie ma obowiązku płacenia VAT-u, jednak samo wydanie decyzji o zwolnieniu z podatku VAT kosztuje kierowcę 160 zł.

5. Złożenie dokumentów w wydziale komunikacji

Wymagane są:

- wypełniony wniosek o rejestrację auta sprowadzonego z zagranicy;

- dokument potwierdzający opłacenie akcyzy;

- dowód własności pojazdu (umowa, faktura wraz z tłumaczeniem);

- dowód rejestracyjny lub karta pojazdu oraz zagraniczne tablice rejestracyjne;

- świadectwo wyrejestrowania pojazdu, jeśli nie ma odpowiedniego wpisu w dowodzie rejestracyjnym;

- zaświadczenie ze stacji diagnostycznej o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu, a jeśli jest to nowe auto - aktualne świadectwo homologacji;

Sprawdź: Rejestracja nowego samochodu krok po korku: co trzeba zrobić, jakie są koszty

- dowód tożsamości oraz ewentualne zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej (dla właścicieli firm);

- zaświadczenie VAT-25 z urzędu skarbowego;

- dowód uiszczenia opłaty komunikacyjnej i ewidencyjnej

- dowód uiszczenia opłaty recyklingowej (500 zł na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska).

Pierwsza rejestracja pojazdu w kraju kosztuje 256 zł. Po dostarczeniu niezbędnych dokumentów, właściciel auta otrzymuje nowe tablice rejestracyjne i tymczasowy (tzw. miękki) dowód rejestracyjny. W ciągu 30 dni należy zgłosić się po stały dowód i kartę pojazdu.

Opłaty rejestracyjne

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

Najnowsze