Rząd wydłuża czas na rejestrację sprowadzonego pojazdu do 180 dni z powodu koronawirusa

2020-04-06 11:37 Jan Guss-Gasiński
BMW 320d xDrive
Autor: Jan Guss-Gasiński BMW 320d xDrive

Zapowiadane zmiany stały się faktem! W związku z wprowadzonym w Polsce stanem epidemii Minister Infrastruktury podjął decyzję o wydłużeniu terminu na rejestrację sprowadzonego pojazdu z państwa należącego do Unii Europejskiej aż do 180 dni! Przy zakupie lub sprzedaży pojazdu obywatel nie musi się już śpieszyć z zawiadomieniem starosty.

Według przepisów dotyczących rejestracji auta, które weszły w życie 1 stycznia 2020 roku, obywatel po sprowadzeniu auta z terytorium państwa należącego do Unii Europejskiej miał na jego rejestrację 30 dni. W przypadku, gdy obowiązek nie został spełniony w terminie, nabywca pojazdu podlegał karze od 200 do nawet 1000 zł.

Do 180 dni na rejestrację

W związku z prowadzeniem stanu epidemii w Polsce przepisy znowu się zmieniły, a czas na zarejestrowanie i zawiadomienie starosty o nabyciu lub sprzedaży został wydłużony do aż 180 dni. Zważywszy na fakt, że urzędy komunikacji nie funkcjonują jak powinny, to bardzo dobry krok ze strony rządzących.

Zobacz: Kierowcy zawodowi zwolnieni z kwarantanny i okresowych badań na czas trwania epidemii koronawirusa

Nowe zapisy w prawie dotyczą również pojazdów, które zostały sprowadzone nie później niż 30 dni przed dniem, w którym specustawa weszła w życie — czyli od 31 marca. Wprowadzone zmiany w przepisach mają obowiązywać do końca roku.

Najnowsze