SZTURM turystów na góry. SZOK i NIEDOWIERZANIE! Kierowcy jadą bez zimówek!

2021-02-12 11:07 Rafał Mądry
Jazda samochodem po górskich drogach
Autor: Policja Autem w góry koniecznie na oponach zimowych i z łańcuchami w bagażniku

Poluzowanie rządowych obostrzeń i otwarcie stoków narciarskich oraz hoteli spowodowało, że Polacy spragnieni wyjazdów i tęskniący za „białym szaleństwem”, już zaczęli szturmować górskie miejscowości. Mróz i obfite opady śniegu sprawiły, że na południu kraju panują wyśmienite warunki do uprawiania sportów zimowych. Z drugiej strony taka pogoda nie sprzyja kierowcom. Na terenach górskich drogi są ośnieżone i oblodzone, a w takich okolicznościach opony zimowe na felgach i łańcuchy w bagażniku to podstawa. Policjanci alarmują do turystów, aby nie przyjeżdżali w góry pojazdami na oponach letnich!

W piątek 12 lutego w życie weszły nowe zasady dotyczące epidemii COVID-19 w Polsce. Wśród najważniejszych punktów odnoszących się do poluzowania obostrzeń jest m.in. otwarcie hoteli oraz stoków narciarskich, które mogą funkcjonować przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Sytuacja ta sprawiła, że Polacy mający dosyć częściowego zamknięcia gospodarki oraz spędzania wolnego czasu głównie w swoich domach, poważnie myślą o wyjazdach, a nawet już to zrobili. W najbliższy weekend 12–14 lutego spodziewany jest zmasowany najazd turystów przede wszystkim na Podhale. Wybierając się w góry trzeba zawsze pamiętać o rozsądku i dobrze przygotować się do wyjazdu. Rzeczywistość jednak pokazuje, że niestety nie wszyscy wychodzą z takiego założenia.

Dowiedz się: Jak wyjechać z ZASPY? Co zrobić? Te TRIKI pomogą, kiedy utkniesz w śniegu

Wprawdzie przepisy drogowe w Polsce nie nakładają obowiązku zmiany opon na zimowe, ale stosowanie tego typu opon pozwala na łatwiejsze i sprawniejsze poruszanie się po zaśnieżonych drogach. Mieszkańcy terenów górzystych nie wyobrażają sobie jazdy w zimie bez odpowiednich opon. Policjanci pełniący służbę w takich górskich lokalizacjach apelują o rozsądek do kierowców z nizin wybierających się w góry. Wiele dróg prowadzących do pensjonatów czy hoteli jest wąska i zazwyczaj bardzo stroma. Wystarczy jeden kierowca, który nie będzie potrafił pokonać podjazdu i zator drogowy pewny. Analogicznie sytuacja wygląda na drogach dojazdowych do stacji narciarskich. Tam również bardzo często dochodzi do kolizji na parkingach i zatorów drogowych spowodowanych przez kierowców. Do takich sytuacji przyczynia się brak stosownego ogumienia. Turyści potrafią przyjeżdżać w góry na letnich oponach! Tylko w ostatnich dniach na samym Podhalu policjanci odnotowali sporo incydentów oraz wypadków spowodowanych jazdą na letnich oponach.

Czytaj: Jazda autem zimą: Zasady jazdy pod górę i zjazdu z górki

Intensywnie opady śniegu i ujemne temperatury powodują trudne warunki na drogach prowadzących do górskich miejscowości. Przez wzmożony ruch kierowcy wybierający się na południe kraju w celach rekreacyjnych, muszą przygotować się na poważne utrudnienia i korki. Policjanci cały czas apelują do kierowców, aby wybierając się na górskie drogi zawsze wyposażyli samochód w opony zimowe i alternatywnie zabrali ze sobą łańcuchy śniegowe. Apel jest kierowany również do kierowców samochodów ciężarowych, autokarów i pojazdów dostawczych, aby na odpowiednio oznaczonych odcinkach dróg bezwzględnie stosowali łańcuchy śniegowe.

Jazda samochodem po górskich drogach
Autor: Policja Autem w góry koniecznie na oponach zimowych i z łańcuchami w bagażniku
Najnowsze