TARYFIKATOR MANDATÓW 2015: od 18 maja utrata prawa jazdy za prędkość!

2015-05-18 9:57

Kierowcy, uważajcie! Od poniedziałku 18 maja zaczynają obowiązywać nowe przepisy o ruchu drogowym. Nowelizacja Kodeksu karnego zaostrza przepisy wobec kierujących pojazdami. To oznacza, że policja będzie jeszcze bardziej surowa! Kary finansowe za przekraczanie prędkości na razie nie ulegają zmianie, ale i to ma niebawem się drastycznie zmienić.

Po wprowadzeniu nowych przepisów od dnia 18 maja, rażące przekroczenie prędkości i przewożenie zbyt dużej ilości osób, będzie oznaczało utratę prawa jazdy. Do tego dotkliwe kary finansowe, które w stosunku do recydywistów mogą być podwyższone o dodatkowe 50 proc (tak karane będzie czwarte i kolejne przewinienie). Kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, stracą prawo jazdy na trzy miesiące.

Po wprowadzanych zmianach, grzywny za zbyt szybką jazdę pozostają bez zmian. Według szykowanego nowego peojektu będą jednak z czasem znacznie wyższe. Co to oznacza? Wysokość mandatów ma być uzależniona od średnich zarobków w kraju za poprzedni rok. Sama wysokość mandatów ma zmieniać się co roku i będzie zależała od średnich zarobków w Polsce. Zbyt szybka jazda oznaczać będzie mandat wyższy o drugie tyle, jak dotychczas. Przykładowo za przekroczenie szybkości o 41-50 km/h w terenie niezabudowanym, otrzymamy mandat w wysokości 532 zł (przelicznik średniej krajowej za 2013 rok). Takie samo przewinienie w terenie zabudowanym (41-50 km/h) oznaczać będzie mandat w wysokości 1064 zł.

Nie przegap: Przekroczysz prędkość o 50 km/h, stracisz prawo jazdy na 3 miesiące! Prezydent podpisał nowelizację

Zgodnie z nowymi przepisami, prawo jazdy ma być odbierane na podstawie decyzji władz samorządowych. Wcześniej natomiast dokument może zostać zatrzymany za pokwitowaniem przez policjantów. Nowelizacja zmienia również klasyfikację jazdy bez uprawnień, po odebraniu ich przez sąd. Od 18 maja takie zachowanie będzie traktowane jak przestępstwo z konsekwencją sprawy karnej w sądzie.

Zaostrzenia dotyczą także pijanych kierowców. Osoba, która spowoduje wypadek po pijanemu, będzie musiała obligatoryjnie przekazać pieniądze na rzecz ofiary lub jej rodziny (jeśli takich nie będzie, to na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym). Kwota nie będzie mogła być niższa niż 5 tys. zł, a w przypadku kolejnego popełnienia przestępstwa minimum 10 tys. zł. Alkoholowy recydywista będzie musiał obowiązkowo zainstalować w aucie kosztowną blokadę zapłonu silnika (tzw. alcolock). Kierowcy, którzy wsiądą za kierownicą mimo wcześniejszego skazania za to samo przestępstwo, otrzymają sądowy dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.
.

Obowiązujący taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości
.

WYKROCZENIE

LICZBA PUNKTÓW KARNYCH

WYSOKOŚĆ MANDATU

WYSOKOŚĆ MANDATU
LUB KARA
(projekt zmian)

Przekroczenie prędkości o 10 km/h

0 pkt

do 50 zł

57 zł teren niezabudowany
114 zł teren zabudowany

Przekroczenie prędkości od 11 do 20 km/h

2 pkt

od 50 do 100 zł

114 zł teren niezabudowany
228 zł teren zabudowany

Przekroczenie prędkości od 21 do 30 km/h

4 pkt

od 100 do 200 zł

190 zł teren niezabudowany
380 zł teren zabudowany

Przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h

6 pkt

od 200 do 300 zł

342 zł teren niezabudowany
648 zł teren zabudowany

Przekroczenie prędkości od 41 do 50 km/h

8 pkt

od 300 do 400 zł

532 zł teren niezabudowany
1064 zł teren zabudowany

Przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h

10 pkt

od 400 do 500 zł

(odebranie prawa jazdy na trzy miesiące, za jazdę powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym)

760 zł teren niezabudowany
1529 zł teren zabudowany

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE