Transport zbiorowy, zasady przemieszczania się od 24 października. Cała Polska w czerwonej strefie

2020-10-23 12:42 Rafał Mądry
Policjanci sprawdzają czy pasażerowie noszą maseczki w środkach komunikacji zbiorowej
Autor: Policja Policjanci sprawdzają czy pasażerowie noszą maseczki w środkach komunikacji zbiorowej

Druga fala wirusa SARS-CoV-2 przetacza się przez Europę. Poszczególne kraje wdrażają na swoich terytoriach coraz bardziej restrykcyjne obostrzenia. Polski rząd również stanowczo reaguje na sytuację epidemiczną w państwie i od 24 października wprowadza na terytorium całego kraju strefę czerwoną oraz nowe zasady bezpieczeństwa.

W Polsce każdego dnia notowany jest gwałtowny przyrost ludzi chorujących na COVID-19. W piątek 23 października podano do wiadomości informację, że przy 60 tysiącach wykonywanych testów dziennie, ponad 13 tysięcy to potwierdzone zachorowania. Sytuacja robi się coraz trudniejsza i według szacunków ekspertów na przełomie października i listopada zachorowań będzie 20-25 tysięcy dziennie. Celem przeciwdziałania i zmniejszenia tempa rozwoju pandemii, rząd wprowadza nowa zasady bezpieczeństwa i apeluje do Polaków o rozsądek, dezynfekcję, stosowanie dystansu społecznego i przede wszystkim zasłanianie twarzy. Najskuteczniejszym sposobem walki z pandemią jest codzienna odpowiedzialna postawa obywateli, dbających o bezpieczeństwo swoje i innych.

Polska w czerwonej strefie - zasady przemieszczania się

W Polsce nie ma zakazów przemieszczania się, a granice kraju pozostają otwarte. Mówiąc wprost - obywatele mogą przemieszczać się i jeździć gdzie chcą. Przedstawiciele rządu jedynie zalecają, aby nie podróżować bez wyraźnych potrzeb. Polska jest jednak gotowa na podjęcie radykalnych decyzji, jeśli transmisja choroby nie będzie się zatrzymywać. Obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa. Zawsze należy to robić w przestrzeni publicznej oraz w środkach komunikacji zbiorowej i przewozach pasażerskich. Z obowiązku noszenia maseczki zwolnione są jedynie dzieci w wieku do lat 5, osoby chore mające lekarskie zaświadczenie oraz ludzie cierpiący na zaburzenia rozwoju czy niepełnosprawności. Osoby przemieszczające się prywatnymi samochodami nie muszą w pojazdach zakrywać ust i nosa.

Dowiedz się: W samochodzie NIE TRZEBA zakrywać ust i nosa! TO POTWIERDZONE! Nowy zapis w rozporządzeniu

Komunikacją publiczną w czerwonej strefie (cała Polska) podróżować może tyle obywateli, ile wynosi 30 proc. wszystkich dostępnych miejsc lub 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

Najnowsze