W samochodzie NIE TRZEBA zakrywać ust i nosa! TO POTWIERDZONE! Nowy zapis w rozporządzeniu

2020-10-18 19:45 Rafał Mądry
Maseczka w aucie
Autor: Marcin Gadomski Maseczka w aucie

Nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa w prywatnym samochodzie. Nawet w przypadku jazdy z osobami obcymi, z którymi nie gospodaruje się wspólnie. Tak wynika z treści najnowszej wersji rozporządzenia w sprawie zasad epidemicznych, z dnia 16 października. Wszelkie wątpliwości co do niejasnych zapisów rozwiał rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Przemieszczasz się prywatnym samochodem osobowym do pracy i zabierasz po drodze sąsiada? Podróżujesz gdzieś autem ze znajomymi, albo z osobami z rodziny, z którymi nie mieszkasz? Informujemy, że w takich przypadkach w aucie nie trzeba zakrywać już elementów twarzy. Można być pewnym, że w przypadku spotkania z mundurowymi nie trzeba będzie się z tego tłumaczyć. Zapis informujący o takim obowiązku zniknął z najnowszej wersji rozporządzenia opublikowanego w Dzienniku Ustaw. Do tej pory zwolnione z zakrywania twarzy w aucie były rodziny, osoby niezwiązane ale gospodarujące wspólnie oraz małe dzieci, a także osoby chore mające lekarskie zaświadczenie i ludzie cierpiący na zaburzenia rozwoju czy niepełnosprawności.

Warto wiedzieć: Ile czasu koronawirus utrzymuje się w samochodzie? Znaczenie ma rodzaj powierzchni. Jak sprzątać wnętrze?

Z treści najnowszej wersji rozporządzenia usunięto regułę dotyczącą zasłaniania ust i nosa w samochodzie. Bez względu na to, z kim podróżujemy, nie ma obowiązku zakrywania części twarzy. Nie wymaga się zakładania maseczki, przyłbicy, chusty, ani stosowania innych elementów zasłaniających twarz. Potwierdził to w rozmowie z TVN24 Biznes rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Dowiedz się: Nowe zasady przemieszczania się w ŻÓŁTEJ i CZERWONEJ strefie od 17 października. Koronawirus w Polsce

Obowiązek zakrywania ust i nosa w środkach komunikacji zbiorowej

W komunikacji zbiorowej zakrywanie twarzy obowiązuje niezmiennie od kilu miesięcy i w tej sprawie nic się nie zmienia. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie zasad epidemicznych, wszyscy pasażerowie podróżujący środkami komunikacji zbiorowej, takimi jak: autobus, tramwaj, kolejka, pociąg, samolot, statki pasażerskie w żegludze krajowej oraz statkach żeglugi śródlądowej, mają obowiązek zakrywania części twarzy. Zwolnione z tego obowiązku z przyczyn zdrowotnych są wyłącznie osoby, posiadające lekarskie zaświadczenie. Taki dokument potwierdzający osoby nienoszące masek muszą mieć zawsze przy sobie, w celu okazania funkcjonariuszowi podczas kontroli.

Najnowsze