Ile czasu koronawirus utrzymuje się w samochodzie? Rodzaj powierzchni ma duże znaczenie

2020-03-16 12:42 Rafał Mądry
Czyszczenie wnętrza auta
Autor: Feu Vert Czyszczenie wnętrza auta

Koronawirus w Polsce paraliżuje społeczeństwo. Samochód to miejsce, w którym spędzamy wiele czasu, dlatego wnętrze pojazdu należy utrzymywać w czystości. Zarazki zbierają się przede wszystkim na powierzchniach narażonych na kontakt z dłońmi - kierownicy, dźwigni zmiany biegów, manetkach, przełącznikach. ​Ile czasu ​koronawirus SARS-CoV-2 może utrzymywać się w aucie? Naukowcy informują, że to zależy od rodzaju powierzchni, na jakiej wirus został pozostawiony.

Choć mycie rąk i unikanie kontaktu z zarażonymi osobami są najskuteczniejszym sposobem, by chronić się przed koronawirusem, to nie zawsze można pozostać w całkowitej izolacji. Ludzie m.in. muszą pracować, przemieszczać się i użytkować samochody. Prowadzenie auta, przez który przewija się więcej, niż jeden kierowca, może wiązać się z ryzykiem zarażenia koronawirusem. Na powierzchniach wnętrza samochodu pozostawiane są zarazki, z którymi można mieć styczność poprzez dotyk. Z tego powodu warto dezynfekować takie elementy kabiny jak: klamki, kierowca, dźwignia zmiany biegów, przełączniki. O tym, jak łatwo to robić pisaliśmy TUTAJ - KLIKNIJ i SPRAWDŹ. Wirus ginie w starciu z detergentami i podręcznymi kieszonkowymi preparatami na bazie alkoholu.

Przeczytaj również: Drobnoustroje i zarazki są w naszych autach! Dokładne sprzątanie wnętrza jest ważne

Żywotność koronawirusa na powierzchniach

Jak długo koronawirus utrzymuje się na powierzchniach? W testach przeprowadzonych przez naukowców odkryto, że SARS-CoV-2 może żyć w powietrzu przez kilka godzin, a na powierzchniach potrafi utrzymywać się nawet do trzech dni, a to oznacza łatwość w jego przenoszeniu i rozprzestrzenianiu. Wszystko zależy od rodzaju powierzchni, na jakiej koronawirus został pozostawiony. Na miedzi żyje do czterech godzin, a na kartonie nawet jedną dobę. Naukowcy wykazali, że najdłuższą zdolność żywotności koronawirus ma na stali nierdzewnej oraz plastiku (w samochodach z tworzyw sztucznych wykonanych jest większość elementów i poszyć). Na powierzchniach stalowych i plastikowych patogen utrzymuje się od dwóch do trzech dni. Naukowcy zaznaczają też, że żywotność maleje w temperaturze 30-40ºC.

Dowiedz się: To siedlisko CHORÓB, z którym stykasz się na co dzień! Sprawdź, jak zadbać o układ klimatyzacji w aucie

Jak sprzątać wnętrze auta

Podczas sprzątania wnętrza auta powinniśmy wyczyścić na mokro przy użyciu detergentu wszystkie powierzchnie: kierownicę, deskę rozdzielczą, przełączniki oraz te mniej oczywiste miejsca, które mają też kontakt z żywnością, np. uchwyt na kubek do kawy. Należy dokładnie odkurzyć dywaniki i podłogę, a także regularnie czyścić tapicerkę (istnieją specjalne preparaty do tego celu). Zwróćmy szczególną uwagę na foteliki dziecięce oraz na bagażnik, w którym często przewozimy zakupy i inne przedmioty. Nie zapominajmy również o zachowaniu w czystości wewnętrznej części szyby.

Czyszczenie kierownicy, sprzątanie auta
Autor: Shutterstock Czyszczenie kierownicy, sprzątanie auta
Najnowsze