Ważna zmiana w wyposażeniu nowych aut. Te systemy będą obowiązkowe. Dowiedz się od kiedy

2019-11-28 10:12 Rafał Mądry
salon sprzedaży samochodów
Autor: Rafał Mądry salon sprzedaży samochodów

Nowe unijne rozporządzenie w sprawie prawa w zakresie bezpieczeństwa pojazdów i ochrony uczestników ruchu drogowego zostało podpisane 27 listopada w Strasburgu. Do zwiększenia bezpieczeństwa osób najbardziej narażonych na wypadki: dzieci, seniorów, pieszych i rowerzystów, mają przyczynić się inteligentne systemy wspomagające kierowców, które od lipca 2022 roku będą obowiązkowe w nowych samochodach.

– Zmierzamy z determinacją w kierunku „Wizji Zero”, w kierunku ocalenia tysięcy ludzi rocznie! Podpisanie przepisów to podsumowanie wielu miesięcy pracy i zaangażowania wielu podmiotów: od europosłów po organizacje walczące o bezpieczeństwo drogowe. Jesteśmy na właściwej drodze aby znacząco zmniejszyć liczbę ofiar i rannych na europejskich drogach

– powiedziała po ceremonii podpisania rozporządzenia europosłanka Róża Thun.

Europejscy kierowcy już od lipca 2022 r. w każdym nowym aucie zakupionym na terenie Unii Europejskiej znajdą w standardzie urządzenia i systemy mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa oraz asystowanie prowadzącemu w nieprzewidzianych sytuacjach nagłych, w tym m.in.:

inteligentny asystent kontroli prędkości;
awaryjne ostrzeżenie przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu;
wykrywanie innych uczestników ruchu wokół pojazdu;
awaryjny sygnał stopu;
automatyczne hamowanie awaryjne przed pojazdami i przeszkodami (od lipca 2024 także przed pieszymi i rowerzystami);
rejestrator danych na temat wypadków i innych zdarzeń drogowych;
instalacja do montażu alkomatów blokujących zapłon.

Co więcej, w 2026 r. nadejdzie czas na ogromną zmianę dla transportu ciężarowego. Ma zmienić się znacząco wygląd kabin kierowców. Zostaną one przeprojektowane aby spełniać zwiększone parametry dotyczące widoczności, szczególnie poruszających się pieszych i rowerzystów. Także od 2026 r. każdy autobus i samochód ciężarowy będzie posiadał rejestrator danych na temat wypadków i innych zdarzeń drogowych.

Najnowsze