Zaplanuj bezpieczną podróż

2010-07-22 3:00

Podczas wakacji czy letnich weekendów tysiące rodzin wyjeżdża na polskie drogi, by spotkać się z bliskimi lub wypocząć na łonie natury. Niestety, dla wielu wyjazd kończy się tragicznie. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce to zmienić. Uruchomiła właśnie zakrojoną na szeroką skalę akcję "Weekend bez Ofiar".

Edukując kierowców i uświadamiając niebezpieczeństwa na drodze, chce zapobiec nieszczęściom, które każdego dnia dzieją się na drogach. Bo nie wystarczy ostrożnie jechać, by dotrzeć bezpiecznie do celu. Długą podróż trzeba zaplanować. Nawet takie, wydawać by się mogło drobiazgi, jak ułożenie bagażu, w trasie mogą zdecydować o twoim życiu.

Statystyki są okrutne. W zeszłe wakacje na polskich drogach doszło do 8557 wypadków, które pochłonęły aż 928 ofiar. Większość katastrof to efekt nadmiernej prędkości i nieudzielenia pierwszeństwa przejazdu. Jak uniknąć takiego dramatu i bezpiecznie dotrzeć do celu?

Przed wyjazdem dobrze jest zaplanować podróż. Wielu kierowców tego nie robi, potem utykają w korkach i aby nadrobić stracony czas, dociskają pedał gazu... A wystarczy przed podróżą zapoznać się z ewentualnymi utrudnieniami, np. na stronie internetowej drogizaufania.pl. Możesz też skorzystać ze specjalnej usługi, którą w ramach akcji "Weekend bez Ofiar" uruchomiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jeśli planujesz wyjazd w weekend 6-8 sierpnia, wyślij już teraz SMS-a pod nr 70 567 z kodem województwa, przez które planujesz podróż, by uzyskać informacje o ewentualnych utrudnieniach na twojej drodze (szczegóły i kody województw na mapie obok).

Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że taki drobiazg, jak ułożenie bagażu w samochodzie, może wpłynąć na bezpieczeństwo podczas jazdy. A jednak. Wystarczy zwykła litrowa butelka z wodą pozostawiona luzem na tylnym siedzeniu, by mogło dojść do nieszczęścia. Przy gwałtownym hamowaniu samochodu jadącego 60 km/h butelka zmienia się w 60-kilogramowy pocisk, który bez trudu przebije przednią szybę. Taki lekkomyślnie pozostawiony bagaż może nawet zabić kierowcę.

Jeśli interesuje cię więcej szczegółów na temat bezpieczeństwa jazdy i planowania podróży, wejdź na specjalną stronę internetową weekendbezofiar.pl. Szerokiej drogi!

Wyjeżdżasz w trasę? Wyślij SMS-a i sprawdź, gdzie czekają cię utrudnienia

Przyłącz się do akcji "Weekend bez Ofiar".

Jeśli planujesz wyjazd w dniach 6-8 sierpnia, wyślij już teraz SMS-a pod numer 70 567, a dowiesz się, jakie utrudnienia czekają cię na trasie twojej podróży. W polu wiadomości SMS-a napisz kod województwa (na mapie poniżej), przez które będziesz przejeżdżać. Jeśli np. planujesz podróż przez woj. dolnośląskie, potem przez opolskie i śląskie, wpisz DS. OP. SL

Uwaga! W jednej wiadomości można wpisać maksymalnie 3 kody.

SMS wysłany pod nr 70 567 kosztuje 50 gr + VAT. Informacje zwrotne o sytuacji na drogach krajowych wysyłane będą w dniach 6-8 sierpnia 2010 r. Regulamin dostępny jest na stronie www.weekendbezofiar.pl

Zmniejszyć liczbę ofiar

Andrzej Maciejewski Zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad:

- Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa "Weekend bez Ofiar" to ogólnopolska akcja podnosząca wiedzę i świadomość użytkowników dróg na temat bezpieczeństwa. Po raz pierwszy budujemy wielką narodową koalicję dla bezpieczeństwa drogowego! Kampania określona została mianem eksperymentu, ponieważ dzięki niej będziemy mogli przekonać się, o ile można zmniejszyć liczbę ofiar na polskich drogach, jeśli zaangażowanie wykaże całe społeczeństwo.

Sztuka pakowania

Czy wiesz, że w przypadku gwałtownego hamowania lub uderzenia każdy przedmiot znajdujący się w środku samochodu może zamienić się w wielki śmiercionośny ciężar? Zwykła litrowa butelka z wodą podczas hamowania zamienia się w 60-kilogramowy groźnej masy pocisk, który może zabić. Pakuj się więc z głową. Nie układaj rzeczy luźno, niech na podłodze nie leżą napoje, zabawki, plecaki. Użyj schowków. W bagażniku najcięższe przedmioty układaj na spodzie i upewnij się, że przy hamowaniu bagaże nie przedostaną się na tylne siedzenia. Możesz temu zapobiec, używając siatek ochronnych. Miej łatwy dostęp do apteczki, trójkąta ostrzegawczego, gaśnicy. Nadmiar bagażu umieść w bagażnikach zewnętrznych. Na dachu można zamocować tzw. boxy dachowe, najlepiej z zamkiem i blokadą. Rowery możemy przewozić na dachu, na pokrywie bagażnika lub holowniczym haku. Zadbaj o równomierne rozmieszczenie bagażu w bagażnikach zewnętrznych!

Sprawdź auto przed wyjazdem

Przed wakacyjnym wyjazdem najlepiej udać się na przegląd techniczny do warsztatu. Koszt może jednak wynieść kilkaset złotych, nie licząc ceny robocizny i części. Możesz też zrobić przegląd sam. Sprawdź, czy nie ma pęknięć na przewodach w układzie chłodzenia. Dokręć opaski na przewodzie wodnym, spójrz na stan pasków klinowych i na mocowanie skręcanych połączeń elektrycznych. Sprawdź, czy nie ma luzów w połączeniach wahaczy, stabilizatora, drążków reakcyjnych i kierowniczych. Zobacz, czy hamulce są zgodne z zaleceniami producenta. Sprawdź wyważenie kół i czy na oponie nie ma wybrzuszeń. Na koniec przetestuj działanie wszystkich świateł. W bagażniku oprócz trójkąta ostrzegawczego, gaśnicy i apteczki nie może zabraknąć podnośnika i koła zapasowego. Przyda się pompka do kół. Do fabrycznego kompletu narzędzi dołącz dodatkowe klucze, wkrętaki, kilka różnych bezpieczników i zapasowe żarówki do zewnętrznych świateł.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki