Wycieraczki samochodowe

i

Autor: Maciej Lubczyński Kiedy zmienić płyn do spryskiwaczy z letniego na zimowy?

Widoczność to podstawa

Jak często wymieniać wycieraczki? Od nich zależy twoje bezpieczeństwo

2022-11-03 9:29

Wymiana wycieraczek może być kluczowa dla bezpieczeństwa jazdy. Krótkie dni, deszczowe wieczory i ciemne noce wymagają sporego skupienia i jeszcze lepszej widoczności. Jak często powinniśmy wymieniać pióra wycieraczek? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników.

Jak często wymieniać pióra wycieraczek?

Łagodna jesień uśpiła twoją czujność? Kierowcy przyzwyczaili się do słonecznych dni, ale wygląda na to, że aura w Polsce wkrótce się zmieni. Plucha, długie wieczory, a już za chwilę pierwszy śnieg - takie warunki to wyzwanie również dla samochodu. W kość dostaną przede wszystkim pióra wycieraczek. Jak często trzeba je wymieniać? Czy jesień to dobry czas na wymianę wycieraczek?

Wycieraczki warto wymieniać regularnie

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Przyjmuje się, że pióra wycieraczek warto wymieniać co 6-12 miesięcy, choć częstotliwość tej czynności, trochę jak w przypadku opon, zależy od tego, ile jeździmy i jak często ich używamy. Pióro wycieraczki w trudnych, zimowych warunkach i w samochodach, które nie są garażowane, wytrzyma znacznie krócej niż w przypadku auta stojącego w garażu i rzadko jeżdżącego w deszczu. Najważniejsza jest obserwacja i rozsądek - jeśli guma nierównomiernie zbiera wodę i zostawia smugi, warto pomyśleć nad wymianą, zwłaszcza że wycieraczki nie są przesadnie drogie. Nim zakupimy nowe pióra, warto spróbować oczyścić te, które mamy już zamontowane. Czasami zebrane na gumowym elemencie zanieczyszczenia rozmazują brud po szybie. W jego usunięciu pomocny będzie np. benzyna ekstrakcyjna, która odtłuści pióra i przedłuży ich żywotność. Wystarczy nasączyć nią szmatkę i kilka razy przejechać od góry do dołu po gumowym piórku zbierającym wodę.

Dlaczego warto zmieniać wycieraczki?

Głównym powodem, dla którego warto wymieniać pióra wycieraczek jest oczywiście widoczność, która wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Warto jednak również pamiętać, że mocno zużyte wycieraczki potrafią zarysować szybę. Długotrwała jazda ze zużytymi wycieraczkami może sprawić, że szyba będzie nadawała się do polerowania lub wymiany, a to już znacznie większy koszt. Na wycieraczkach nie ma sensu oszczędzać - to stosunkowo tani sposób na poprawę bezpieczeństwa jazdy. W większości samochodów, ich wymiana zajmuje 5 minut i nie stanowi problemu nawet dla "zielonych" w kwestiach technicznych.

O czym pamiętać, gdy wymieniamy wycieraczki?

Wymiana wycieraczek w każdym samochodzie wygląda podobnie, choć poszczególne marki i modele mogą różnić się w kwestii np. ustawiania wycieraczek w pozycji serwisowej. Wiele nowych aut wymaga przestawienia wycieraczek do położenia, które umożliwia ich odchylenie. Najczęściej robi się to pociągając dźwignię w określone położenie, lub wybierając odpowiednią opcję w komputerze pokładowym. Gdy odchylamy ramię wycieraczki, by wymienić pióro, pamiętajmy o zabezpieczeniu szyby, np. ręcznikiem lub szmatką. Chodzi o to, by nie rozbić szyby, gdy pozbawione pióra ramię przez przypadek powróci na swoje miejsce, z impetem uderzając o szkło. Niejedna szyba przednia ucierpiała w trakcie takiego spotkania!

Sonda
Wymieniasz wycieraczki regularnie?