Tak na komendy głosowe reaguje nowy Mercedes. System MBUX zaskakuje odpowiedziami - TEST WIDEO

2019-10-10 7:02
MBUX (Mercedes-Benz User Experience)
Autor: Jan Guss-Gasiński MBUX (Mercedes-Benz User Experience)

Niegdyś elektronika w autach ograniczała się do automatyki otwierania szyb i podgrzewanego tylnego okna. Z czasem na wyposażeniu samochodów pojawiły się telefony komórkowe, nawigacja GPS i dotykowe ekrany. Obecnie motoryzacja znajduje się takim momencie rozwoju, że pojazdy wyposaża się w autopiloty, noktowizory i sztuczną inteligencję, która rozumie człowieka i wykonuje zadane polecenia. Takim najbardziej rozwiniętym systemem info-rozrywki jest MBUX, którego możliwości są zdumiewające.

Wyścigi zbrojeń o najlepszy system info-rozrywki oraz najnowsze rozwiązania trwa pomiędzy producentami samochodów klasy premium od zarania dziejów. Na tę chwilę Audi posiada rozszerzony system Audi MMI, reagujący na polecenia głosowe. Pozwala on też na połączenia swojego samochodu z infrastrukturą miast, aby zawsze przejeżdżać na zielonym świetle (póki co działa tylko w Stanach Zjednoczonych).

Pełny test auta: Zna się na żartach i porozmawia o uczuciach. Dla kogo jest Mercedes-Benz CLA Coupe? - TEST, OPINIA

System iDrive należący do BMW, jest z kolei bardzo intuicyjny, wygodny i prosty w obsłudze, czego zazdroszczą marce inni producenci. Dysponuje kilkoma funkcjami, którymi można sterować wykonując proste gesty lub używając głosu. Na końcu tego wianuszka jest jeszcze Mercedes-Benz, którego dopracowany system MBUX (Mercedes-Benz User Experience) wyniósł sztuczną inteligencję stosowaną w pojazdach, na nieznany dotąd poziom.

WIDEO - zobacz co potrafi system MBUX

MBUX zadebiutował w 2018 roku wraz z pojawieniem się na rynku nowego Mercedesa Klasy A (W177). Dla wielu wydawało się to dziwne, że najnowocześniejsza technologia trafia do najmniejszego członka rodziny, zamiast do flagowej Klasy S. Już dziś MBUX znajduje się w prawie wszystkich autach w gamie modelowej niemieckiego producenta, z wyjątkiem tych topowych modeli (E, S, G, CLS).

Zobacz: Czy takie auto jest nam jeszcze potrzebne? Mercedes-Benz Klasy B 200d 8G-DCT AMG Line – TEST, OPINIA, WIDEO

Dlaczego tak? Mercedes jako marka stanowczo się odmłodził, a wraz z prezentacją nowych kompaktowych modeli wypchanych technologią po sam sufit, otworzył swoje drzwi przed młodymi, ambitnymi i nowoczesnymi klientami. Co potrafi system MBUX? Potrafi m.in. pośmiać się z konkurencji, rozmyślać nad sensem ludzkiej egzystencji, zmienić kolor oświetlenia wnętrza, włączyć ogrzewanie foteli lub zadzwonić do mamy. Pełna prezentacja możliwości jest do obejrzenia w załączonym filmie.

GALERIA - Mercedes-Benz CLA Coupe z systemem MBUX

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE