A1 w Łódzkiem: Kierowcy mają już do dyspozycji cztery pasy ruchu! Na którym odcinku autostrady? [FOTO]

2020-12-01 11:14 mj-s
A1 w Łódzkiem: Kierowcy mają już do dyspozycji cztery pasy ruchu! Na którym odcinku autostrady?
Autor: GDDKiA w Łodzi A1 w Łódzkiem: Kierowcy mają już do dyspozycji cztery pasy ruchu! Na którym odcinku autostrady?

Na odcinku autostrady A1 między węzłem Tuszyn i Piotrkowem Trybunalskim kierowcy mają już do dyspozycji cztery pasy ruchu. To istotna zmiana wobec obowiązującej do tej pory organizacji ruchu, kiedy to jadący w kierunku Katowic mieli do dyspozycji dwa pasy ruchu, zaś zmierzający do Łodzi jeden.

- Cały odcinek od węzła Tuszyn do węzła Piotrków Trybunalski Południe liczy blisko 15,8 km. Tymczasem łączna długość odcinków, na których obowiązuje nowa organizacja ruchu, wynosi nieco ponad 12 km. Składają się na to dwa odcinki: pierwszy między węzłem Tuszyn i węzłem Piotrków Trybunalski Zachód (11 km), oraz drugi między węzłami Piotrków Trybunalski Zachód i Piotrków Trybunalski Południe (nieco ponad kilometr) – informuje Maciej Zalewski z łódzkiego oddziału GDDKiA.

Prace na wszystkich pięciu odcinkach realizacyjnych autostrady A1 od Tuszyna do Częstochowy, o łącznej długości 81 kilometrów trwają nieprzerwanie. Do chwili obecnej kierowcom na A1 udostępniono 41 km nowej betonowej jezdni, co stanowi ponad połowę długości całej budowanej trasy.

Kierowcy mają do dyspozycji następujące odcinki nowej jezdni A1: 

  • ok. 14 z ok. 15,8 km odcinka Tuszyn - Piotrków Trybunalski Południe,  
  • ok. 10 z ok. 16,8 km odcinka Kamieńsk - Radomsko, 
  • ok. 7 km odcinka Radomsko - granica woj. łódzkiego i śląskiego,
  • ponad 10 km z 17-kilometrowego odcinka granica woj. łódzkiego i śląskiego - Częstochowa Północ (od granicy obu województw do Grabowej w woj. śląskim).  

Jak podkreśla łódzka GDDKiA łączna długość już ułożonej przez drogowców nawierzchni wynosi prawie 65 km, a udostępnienie kolejnych kilometrów kierowcom uzależnione jest od kwestii związanych z technologią wykonania oraz organizacja robót i ruchu.

- Najlepszym przykładem jest odcinek Piotrków Trybunalski Południe - Kamieńsk, gdzie ułożono już 7,5 km nawierzchni betonowej, jednak ze względu na czas konieczny dla „dojrzewania” betonu i prace m.in. przy obiektach inżynierskich, na obecną chwilę nie można z niej korzystać – wyjaśnia Zalewski z GDDKiA.

Co się dziej na budowie A1? 

Jak podaje GDDKiA, zaawansowanie prac na budowie odcinka A1 pomiędzy granicą woj. łódzkiego i śląskiego, a węzłem Częstochowa Północ przekroczyło 60 proc. Październik i listopad upłynął głównie na wyposażaniu nowej jezdni w elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego - montażu barier ochronnych, betonowaniu głowic pali, montażu podwalin i słupów ekranów akustycznych oraz wykonywaniu oznakowania jezdni tak, aby jak najdłuższy odcinek nowej jezdni udostępnić do ruchu. Prowadzono także roboty asfaltowe na łącznicach węzła Mykanów. Po przełożeniu ruchu na nową jezdnię przyszłej autostrady, na istniejącej jezdni DK1 w kierunku Katowic, rozpoczęto roboty rozbiórkowe. 

Express Biedrzyckiej - Bartłomiej Sienkiewicz: Policja jest ślepym mieczem, nie jest samodzielna
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE