Bełchatów: Dach miejskiej spółki pokryły setki paneli fotowoltaicznych. Dla kogo wyprodukują prąd?

i

Autor: UM Bełchatów Bełchatów: Dach miejskiej spółki pokryły setki paneli fotowoltaicznych. Dla kogo wyprodukują prąd?

Bełchatów: Dach miejskiej spółki pokryły setki paneli fotowoltaicznych. Dla kogo wyprodukują prąd?

2020-12-30 13:42

Zakończył się montaż instalacji fotowoltaicznej w Miejskim Zakładzie Komunikacji. W ramach tej „zielonej” inwestycji zamontowanych zostało 280 paneli o łącznej mocy 89,6 kWp. Na realizację zadania spółka pozyskała dofinansowanie z bełchatowskiego starostwa.

Inwestycja w takie rozwiązanie uchodzi za dość kosztowną, jednak wydatki na nią poniesione zwracają się już po kilku latach. Żywotność ogniw wynosi średnio 20-30 lat, a prąd czerpany z instalacji jest praktycznie darmowy – ponieważ do jego produkcji wykorzystywane są wyłącznie promienie słoneczne. To zresztą nie jedyne plusy takiego rozwiązania. Korzystając z fotowoltaiki nie zanieczyszczamy powietrza, nie generujemy hałasu, a także nie emitujemy spalin czy innych toksycznych substancji.

CZYTAJ: Bełchatów: 39. lat temu z elektrowni POPŁYNĄŁ PIERWSZY PRĄD! Jak wtedy wyglądał energetyczny gigant? [GALERIA]

- Poprawa jakości powietrza w Bełchatowie to jeden z priorytetów i najważniejszych obszarów, w jakich miasto prowadzi wielotorowe działania. Należy pamiętać, że sprawny i efektywny system transportowy to kluczowy czynnik nowoczesnej gospodarki, które umożliwia intensywny rozwój gospodarczy. Ważną inwestycją w tym kierunku był zakup sześciu nowoczesnych i niskoemisyjnych autobusów dla Miejskiego Zakładu Komunikacji. Trzy z nowych emzetek mają napęd elektryczny. Teraz będą one jeszcze bardziej ekologiczne, a to za sprawą instalacji fotowoltaicznej, która wytwarza czystą, tzw. zieloną energię - wyjaśniają miejscy urzędnicy.

PRZECZYTAJ: Koronawirus: W Bełchatowie KOLEJKA po szczepionkę! Sprawdziliśmy ile osób już zaszczepiono [AUDIO]

280 paneli fotowoltaicznych, które zamontowano na terenie MZK, ma moc 89,6 kWp. Obecnie w siedzibie Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Przemysłowej trwają prace przygotowawcze. Obejmują one m.in. uzupełnienie instalacji przyłączeniowych oraz montaż samych paneli na dachu stacji obsługi. Pozyskany w ten sposób prąd pozwoli na energetyczną samowystarczalność spółki.

- Wszystko ma działać na zasadach zbliżonych do prosumenckich. Co to dokładnie oznacza? Zakład będzie jednocześnie produkować i zużywać energię – m.in. w budynku biurowym, warsztacie, stacji paliw oraz ładowarkach dla autobusów. Jeśli produkcja przekroczy 120 proc. zużycia, wówczas koszty powinny się zbilansować - dodają pracownicy magistratu.

 Na inwestycję, która kosztowała nieco ponad 400 tys. zł, spółka pozyskała dotację z powiatu. Dofinansowanie z bełchatowskiego starostwa sięga do 316 tys. zł.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. KLIKNIJ TUTAJ

Nie chcemy być śmietniskiem Europy.

Fotowoltaika

Pytanie 1 z 8
Ogniwa fotowoltaiczne:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki