Bełchatów. Drive thru zmienia godziny przyjmowania pacjentów! Kiedy pojechać na wymaz?

2020-10-15 15:59 mj-s
WAŻNE! Bełchatów. Drive thru zmienia godziny przyjmowania pacjentów!
Autor: UM Bełchatów WAŻNE! Bełchatów. Drive thru zmienia godziny przyjmowania pacjentów!

Przy ul. Czaplinieckiej 153 działa stały punkt badań w kierunku COVID-19. Wymazy pobierane są w nim od pacjentów z objawami, których skierowali lekarze pierwszego kontaktu. Drive-thru pracuje siedem dni w tygodniu. Decyzją NFZ zmienione zostały godziny działania punktu.

W czwartki punkt drive thru będzie pracował od godz. 13:15 do 17:30, w pozostałe dni - tak, jak dotychczas, czyli w godz. 8:00-12:15. Przypomnijmy, punkt mieści się przy bełchatowskim oddziale Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego.

– Ich siedziba, jadąc od strony szpitala, znajduje się po prawej stronie ul. Czaplinieckiej. Nad bramą wjazdową umieszczona jest tablica informacyjna „wymazy COVID-19” – mówi Wojciech Łągwa, koordynator Zespołu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych w Urzędzie Miasta Bełchatowa.

Lokalizacja punktu nie jest przypadkowa. Próbki do testów pobierają bowiem pracownicy wspomnianej już Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego.

TO WARTO WIEDZIEĆ >>> Gdzie najłatwiej zarazić się koronawirusem? 10 miejsc, w których musisz szczególnie uważać! [GALERIA]

– Punkt działa na takich samych zasadach, jak dotychczasowe drive-thru. To znaczy, pacjenci przyjeżdżają na badanie samochodem, z którego nie wysiadają. Trzeba posiadać przy sobie dokument tożsamości, a także mieć założoną maseczkę zakrywającą usta i nos – tłumaczy Łągwa.

Z badań w stałych punktach głównie korzystają osoby z typowymi dla COVID-19 objawami. Mowa o gorączce, duszności, kaszlu. Na wymaz skierowani natomiast zostali przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Jeżeli wynik testu będzie ujemny, to pacjent nadal będzie pod opieką lekarza POZ. W przypadku zaś, gdy wynik będzie pozytywny, dana osoba zostanie skierowana na tzw. ścieżkę zakaźną realizowaną w sieci jednostek zajmujących się leczeniem chorób zakaźnych.

Jak przygotować się do badania?

Jak podaje specjalista z Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego, minimum na dwie godziny przed pobraniem wymazu nie należy: jeść, pić, myć zębów, a także palić papierosów, żuć gum do żucia czy stosować tabletek do ssania na gardło. Chodzi o to, aby próbki były czyste od innych materiałów.

Samobadanie piersi. Akcja NFZ w Kielcach