Metropolita Łódzki, abp. Ryś z ważnym komunikatem do wiernych! Jest DYSPENSA! Od czego?

2020-10-15 15:35 Magdalena Jaśkiewicz-Stawowczyk
Metropolita Łódzki, abp. Ryś z ważnym komunikatem do wiernych! Jest DYSPENSA
Autor: Pixabay

W dobie szalejącej pandemii koronawirusa, abp Grzegorz Ryś. metropolita łódzki ogłosił dyspensę dla wiernych. Co to oznacza dla wiernych? Ano, to, że uczestnictwo w niedzielnych mszach, jak i w święta nie jest obowiązkowe. Do kiedy wierni archidiecezji łódzkiej mogą skorzystać z dyspensy? Szczegóły w artykule.

Jak czytamy w komunikacie Archidiecezji Łódzkiej, w związku z pandemią koronawirusa i ciągłym wzrostem zachorowań oraz zwiększającą się liczbą osób przebywających na kwarantannie, metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś, udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej w niedzielę i święta.

Dyspensa ta obowiązuje do dnia 15 listopada br. i tyczy się wszystkich wiernych archidiecezji łódzkiej i osób przebywających w tym czasie na jej terenie.

Poniżej pełna treść komunikatu abp. Grzegorza Rysia:

"Mając na uwadze trwające wciąż zagrożenie zdrowia i życia, przedłużam udzielenie (zgodnie z kanonami: 87 §1, 1245 i 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego) dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedzielę i święta nakazane do dnia 15 listopada br. wszystkim wiernym archidiecezji łódzkiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem.

Jednocześnie korzystających z dyspensy zachęcam do udziału we Mszy świętej w dni powszednie, z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych.

Zachęcam również, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie, i do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe."

PRZECZYTAJ TAKŻE: Wszystkich Świętych 2020: Czy w Bełchatowie odbędzie się cmentarna kwesta?

Express Biedrzyckiej - Leszek Miller: PiS ma pieniądze, ale nie na służbę zdrowia