Wszystkich Świętych 2020: Czy w Bełchatowie odbędzie się cmentarna kwesta?

2020-10-14 12:20
Wszystkich Świętych 2020: Czy w Bełchatowie odbędzie się cmentarna kwesta?
Autor: mj-s Wszystkich Świętych 2020: Czy w Bełchatowie odbędzie się cmentarna kwesta?

Rok w rok, niezależnie od aury, na bełchatowskich nekropoliach kwestowano na rzecz odbudowy bełchatowskich nagrobków i tak było przez ostatnie 16 lat. Niestety, 2020 rok może zmienić tę tradycję. Powodem jest oczywiście koronawirus. Czy w tym roku w Bełchatowie odbędzie się kwesta „Ratujmy Zabytki Naszych Nekropolii”?

Zaczynali w 2003 roku, było skromnie, bez daleko i szeroko zakrojonych planów, ale bełchatowianie rokrocznie pięknie odpowiadali na kwestę i zbiórka rosła w siłę. Pieniądze zebrane na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat pozwoliły przywrócić świetność między innymi grobom: Jana Nepomucena Kempfiego, Szymona Mielczarskiego, Stanisława Pieniążka, Olgi Iwanowny, Julianny Zawadzkiej z d. Hornich, Wojciecha Zająca czy rodziny Rodziewiczów. Lista odrestaurowanych nagrobków jest zdecydowanie dłuższa. Stowarzyszenie miało także poszerzyć zakres swojej działalności, ale... No właśnie na drodze stanął koronawirus.

Co ze zbiórką we Wszystkich Świętych 2020?

Stowarzyszenie Przyjaciół Bełchatowa, które organizuje kwestę: „Ratujmy Zabytki Naszych Nekropolii” jeszcze ostatecznych decyzji nie podjęło, ale wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie trzeba ją albo odwołać, albo znacząco zmienić formułę. G

Grzegorz Siedlecki, prezes SPB podkreśla, że choć jest pozwolenie na przeprowadzenie kwesty, to ustalenia jeszcze trwają, a wszystko jest uzależnione od sytuacji epidemicznej w naszym regionie. Wiadomo, że sytuacja jest bardzo dynamiczna i mówienie o tym co będzie za dwa tygodnie, to jak wróżenie z fusów. Na podjęcie ostatecznych decyzji członkowie Stowarzyszenia dają sobie czas do przyszłego tygodnia.

TO WARTO WIEDZIEĆ >>> Gdzie najłatwiej zarazić się koronawirusem? 10 miejsc, w których musisz szczególnie uważać!

Stowarzyszenie bierze pod uwagę również taki scenariusz, że zamiast kwestujących wolontariuszy, przy wejściach na cmentarz ustawione zostaną tylko puszki.

W tym roku SPB planowało zorganizować kwestę z przeznaczeniem na renowację dwóch kapliczek w Bełchatowie.

Ksiądz na mszy namawia do zdejmowania maseczek
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE