Pierwsi pacjenci 80+ z miasta i powiatu bełchatowskiego zaszczepieni przeciw COVID-19! [AUDIO]

2021-01-26 14:37 mj-s
Bełchatów: Pierwsi pacjenci 80+ z miasta i powiatu zaszczepieni przeciw COVID-19!
Autor: UG Szczerców Bełchatów: Pierwsi pacjenci 80+ z miasta i powiatu zaszczepieni przeciw COVID-19!

W kraju ruszyły szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów 80+. W Bełchatowie dzisiaj (26 stycznia) pierwsi pacjenci skorzystali z pomocy samorządu miasta w dotarciu do ośrodka zdrowia. Pracownicy magistratu przetransportowali małżeństwo do przychodni. Z podobnego wsparcia korzystają mieszkańcy gminy Szczerców, gdzie w tamtejszym punkcie szczepień punktualnie o 8.30 rozpoczęło się podawanie dawek pacjentom z grupy 80+ .

W Bełchatowie ruszył darmowy transport dla osób, które samodzielnie nie mogą odwiedzić przychodni:

W szczercowskiej przychodni zdrowia z zaplanowanej na dziś trzydziestoosobowej grupy seniorów finalnie uda się zaszczepić 27 osób. Trzy osoby swoje szczepienia musiały przełożyć na inny termin, z uwagi na stan zdrowia.

– Każdorazowo szczepienie poprzedza wywiad lekarski i to od jego wyniku zależy, czy dawka preparatu zostanie podana – wyjaśnia Barbara Kałużewska, kierownik SP ZOZ Szczerców. – Nie oznacza to, że te trzy szczepionki się zmarnują! Wykorzystamy je do szczepień pracowników naszej placówki.

PRZECZYTAJ: Lodowate wyzwanie w gorącym celu! Morsy ze Szczercowa zachęcają do kąpieli dla WOŚP!

Jak informują pracownicy ze Szczercowa, harmonogram szczepień wynika z ilości szczepionek, dostarczanych przez rządową Agencję Rezerw Materiałowych – obecnie gminy otrzymują po 30 dawek na tydzień.  Z zapytaniem o szanse na zakup większej ilości szczepionki wystąpił podczas ostatniej sesji Rady Gminy wójt Krzysztof Kamieniak. Takie działanie pozwoliłoby na objęcie szczepieniami chętnych mieszkańców naszej gminy w dużo krótszym czasie.

– Niestety, nie ma takiej możliwości – wyjaśnia Barbara Kałużewska. – Ani Urząd Gminy ani nikt inny nie ma możliwości dokonania zakupu i zaopatrzenia przychodni poza kontyngentem ustalonym przez rząd. Takie działanie jest niemożliwe i nielegalne.

POLECAMY: Koronawirus: Na tych mszach mogło dojść do zakażenia! Sanepid apeluje do wiernych!

Pani Anna po szczepieniu: Teraz jestem spokojniejsza.

W gminie Szczerców, jedną z pierwszych osób zaszczepionych we wtorek jest pani Anna, mieszkanka Chabielic, reprezentantka grupy 80+. Seniorka proces podania szczepionki zniosła dzielnie i nie narzekała na żadne niedogodności.

Nie bolało – mówiła z uśmiechem Pani Anna. – Teraz jestem spokojniejsza.

Podana dawka szczepienia musi zostać powtórzona. Zaszczepione dziś osoby przyjmą kolejną dawkę za 3 tygodnie.

Pacjenci wymagający transportu do punktu szczepień mogą skorzystać z dowozu zapewnionego przez samorządy czy tak, jak w przypadku Szczercowa, przychodnię. Na takie rozwiązanie w tej gminie zdecydowała się we wtorek jedna osoba. W Bełchatowie z darmowego transportu skorzystało małżeństwo seniorów.

CZYTAJ: WOŚP 2021 w Bełchatowie: Jak będzie wyglądać 29. finał w najbliższą niedzielę? Co zaplanowano?

W tej chwili pracownicy magistratu mają przyjętych do 26 marca, osiem zgłoszeń na transport do ośrodka zdrowia.

- Pierwszeństwo i szczególny nacisk kładziemy na pomoc seniorom i osobom niepełnosprawnym, ale jesteśmy otwarci na pomoc innym grupom - wyjaśnia Wojciech Łągwa, w UM Bełchatowa, który między innymi koordynuje darmowy transport seniorów w mieście.

Chcesz skorzystać z transportu - zadzwoń!

Potrzebę zapewnienia transportu dla osób z wyznaczonym terminem szczepienia przeciwko COVID-19 należy zgłaszać do SP ZOZ w Szczercowie pod nr  tel. 663 963 090 z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem. Z kolei w Bełchatowie należy dzwonić pod numery:  44 733 51 22 lub 669 126 123, czynne w dni robocze w godzinach 7.30 -15.30.

TO WARTO PRZECZYTAĆ >>> Para Prezydencka wspiera Wiktorka Kruszyńskiego! Andrzej i Agata Duda przekazali piękne przedmioty na licytację [FOTO]

Szczepienia przeciw COVID-19 - ile osób już po?

Według rządowych informacji w powiecie bełchatowskim wykonano 1 743 szczepienia. Dzienna liczba preparatów podanych placówkach medycznych powiatu na dzień 26 stycznia to 118. Liczba osób zaszczepionych dwiema dawkami preparatu: 326, dzienna liczba szczepień 2 dawką 53.

Express Biedrzyckiej - Paweł Kowal: Adamie Niedzielski, zostaw politykę