Co zrobił z nami koronawirus? Czyli, jak po roku Polacy (nie) radzą sobie z pandemią

2021-03-04 14:52 mj-s
Co zrobił z nami koronawirus? Czyli, jak po roku Polacy (nie) radzą sobie z pandemią
Autor: Pixabay Co zrobił z nami koronawirus? Czyli, jak po roku Polacy (nie) radzą sobie z pandemią

Ataki paniki, permanentny stres, sięganie po używki, stany depresyjne – koronawirus robi spustoszenie nie tylko w ciałach chorujących na COVID-19, ale także w duszach. Co warte podkreślenia, problemy natury psychicznej dotykają nie tylko pacjentów, którzy przechorowali. Pandemia, a w związku z tym szereg zmian w naszym codziennym życiu dotknęły każdego z nas, trudno się więc dziwić, że niemal 80% badanych, po roku od wykrycia koronawirusa w Polsce, nadal doświadcza ataków paniki, a blisko 40% Polaków przyznaje, że czuje się psychicznie gorzej, niż wtedy, gdy pandemia dopiero się zaczęła. Smutnych wniosków jest niestety więcej… Co zrobił z nami koronawirus? Jak po roku Polacy (nie) radzą sobie z pandemią?

Niemal 80% badanych, po blisko roku trwania pandemii, nadal doświadcza ataków paniki, które trudno im opanować, a 7 na 10 ankietowanych odczuwa więcej stresu, niż przed pandemią. Prawie 40% uczestników badania przyznaje, że czuje się psychicznie gorzej, niż wtedy, gdy pandemia dopiero się zaczęła. Na początku pandemii częściej sięgaliśmy po ruch, teraz po używki – robi to aż 7 na 10 ankietowanych. Mniej dbamy o siebie i czujemy się zmęczeni. W naszym życiu jest więcej irytacji, złości, gniewu, niż spokoju, optymizmu i nadziei. Dominującymi stanami, które nam towarzyszą są lęk oraz stres.

POLECAMY: Bełchatów: „Pacjenta zero” ujawniono kilkanaście dni, po pierwszym, polskim przypadku koronawirusa. Zachorowała 21-latka

To, jak zmieniały się nasze emocje pod wpływem pandemii od momentu jej wybuchu, aż do teraz było przedmiotem pracy psychologów i ekspertów z zakresu zdrowia prychicznego z Human Power. Badanie zostało przeprowadzone w dwóch edycjach, tj. na początku pandemii (w II kwartale 2020 roku) i na koniec 2020 r. (IV kw.), łącznie wzięło w nim udział 1389 osób. W specjalnie przygotowanym raporcie zebrano odpowiedzi Polek i Polaków.

PRZECZYTAJ: Koronawirus: Ponad 15 tys. nowych przypadków. W powiecie 2 ofiary śmiertelne i FATALNE liczby nowych zakażeń! [Raport MZ 4.03.20201]

– 2020 rok na zawsze zapisze się w naszej pamięci, jako rok bardzo dużej zmiany oraz ogromnej, kolektywnej mobilizacji. Nie było branży, obszaru biznesowego czy stanowiska pracy, które nie odczułoby zmiany w swoim sposobie działania. Niestety, bycie w zmianie bardzo dużo kosztuje, szczególnie jeśli ta trwa nieprzerwanie przez wiele miesięcy. W 2021 rok weszliśmy bardzo zmęczeni, zarówno na poziomie fizycznym, mentalnym, jak i emocjonalnym. Wraz z zespołem Human Power postanowiliśmy sprawdzić, jak Polacy radzą sobie z pandemią. Wyniki dają do myślenia – mówi Małgorzata Czernecka, psycholożka, ekspertka ds. wellbeing i zarządzania energią, CEO Human Power.

CZYTAJ TAKŻE: Miał DOŻYWOTNI ZAKAZ, pomimo to wsiadł za kółko i spowodował KOLIZJĘ. Był pijany

Strach ma wielkie oczy – problemy ze złością i lękiem

Blisko połowa ankietowanych (46,39%) obserwuje, że trudno im zapanować nad sobą, reagują w sposób niepodobny do nich. Częściej niż co druga badana osoba ma problem z zastosowaniem jakiejkolwiek techniki radzenia sobie z trudnymi emocjami. 68% badanych po roku trwania pandemii uważa, że obecnie odczuwa więcej stresu (na początku pandemii przyznało to 57,6%). Niemal połowa badanych ma problemy z jakością snu (zasypianiem i częstym budzeniem się w nocy).

POLECAMY: Bełchatów: Nie takiej pogody spodziewaliście się na weekend! Zima wraca, idzie ochłodzenie!

Jak można pomóc sobie w przejściu przez ten trudny czas?

– Budowanie dobrostanu psychicznego nie może się odbyć bez uwzględnienia aspektu ciała, w tym snu, ruchu oraz – co może wydawać się zaskakujące – odżywiania. Potwierdzają to najnowsze, światowe badania naukowe z ostatnich lat. Sam ruch jest czynnikiem niezwykle wzmacniającym i rozwijającym nasz układ nerwowy. Trudno znaleźć bardziej efektywny sposób na rozładowywanie napięcia, czy przyspieszanie regeneracji biologicznej niż aktywność fizyczna. W obecnej sytuacji siedzimy zbyt długo i ruszamy się naprawdę mało. Sztywne, napięte i słabo ukrwione ciało wzmacnia intensywność odczuwanych emocji, a co za tym idzie, łatwiej o impulsywne reakcje. – komentuje Katarzyna Lorkowska, psycholożka, ekspertka ds. zarządzania energią Human Power.

WARTO TO WIEDZIEĆ >>> W 2033 r. ma ruszyć pierwszy reaktor jądrowy w Polsce. Jaki plan na Bełchatów ma w tym temacie rząd?

Droga na skróty – sięganie po używki i leki uspokajające

Niepokojące są wyniki dotyczące stosowania środków uspokajających i sięgania po alkohol. Zarówno na początku pandemii, jak i obecnie, bardzo wysokie są odsetki badanych, którzy deklarowali, że posiłkują się nimi, żeby poradzić sobie z lękiem oraz niepokojem. Pod koniec roku 2020 po tego typu metody sięgało minimum 7 na 10 ankietowanych (na początku pandemii 87,4%, obecnie 74%). Co warto zaznaczyć, mimo lockdownu, na początku pandemii częściej sięgaliśmy po ruch, teraz natomiast chętniej sięgamy po używki. Jednym z niewielu pozytywnych aspektów jest to, że po roku trwania pandemii nieco wzrósł odsetek osób, które zaczęły stosować techniki oddechowe oraz relaksacyjne pozwalające na redukcję napięcia i stresu (wzrost z 23,7% do 29,9%).

PRZECZYTAJ: Lawinowo przybywa oszustw z wykorzystaniem PORTALI SPRZEDAŻOWYCH! Policja bije na alarm!

– Inwestowanie w programy Mental Health, webinary, oferowanie indywidualnych konsultacji z psychologiem, prowadzenie kampanii zwiększających świadomość znaczenia stosowania profilaktyki w higienie zdrowia psychicznego oraz szkolenia dla liderów w obszarze mental health, to obecnie nie tylko dobra praktyka, a wręcz „must have" świadomych, samouczących się firm, które rozumieją sens bardzo aktualnego angielskiego powiedzenia „prevention is better than cure", czyli lepiej zapobiegać, niż leczyć. – podsumowuje Ewa Ambroziak, psycholog kliniczny i zdrowia, ekspertka ds. zdrowia psychicznego Human Power.

CZYTAJ TAKŻE: Napięta sytuacja w Elektrowni Bełchatów. Nie wpuścili pracowników, bo ci chcieli strajkować [AUDIO]

dr Łukasz Jankowski: Najgorsze wspomnienie tego roku? Dwie reanimacje w jednym czasie [Super Raport]
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE