Dramat w Chorwacji: Po trzęsieniu ziemi Petrinja podnosi się z gruzów, pomagają piotrkowianie! [FOTO]

2021-01-20 10:36 mj-s
Piotrków Trybunalski: Mieszkańcy pomagają Chorwatom dotkniętym trzęsieniem ziemi
Autor: Ambasada Republiki Chorwacji w RP Trzęsienie ziemi o sile 6,4 stopnia w skali Richtera obróciło znaczną część Petrinij w gruzy,

Wolontariusze z Piotrkowa Trybunalskiego pomagają mieszkańcom chorwackiego miasta Petrinja, które ucierpiało podczas grudniowego trzęsienia ziemi. Skutki kataklizmu są ogromne, a miasto jest bardzo zniszczone. Od kilku dni w Piotrkowie trwała zbiórka m.in. kocy, śpiworów, żywności trwałej, materiałów budowlanych oraz odzieży – czyli rzeczy, które w tej chwili w Perinji są najbardziej potrzebne. Wczoraj (19 stycznia) do Chorwacji wyjechał tir z zebranymi darami.

Chorwacka Petrinja od 2019 roku jest miastem partnerskim Piotrkowa Trybunalskiego. Jak się okazuje w dramatycznych momentach piotrkowianie nie pozostawili mieszkańców dotkniętych kataklizmem samych sobie.

Trzęsienie ziemi o sile 6,4 stopnia w skali Richtera obróciło znaczną część Petrinij w gruzy, więcej w artykule >>> Trzęsienie ziemi zmiotło pół miasta! Szokujące WIDEO z Chorwacji

Od kilku dni w Piotrkowie Trybunalskim trwała zbiórka m.in. kocy, śpiworów, żywności trwałej, materiałów budowlanych oraz odzieży – czyli rzeczy, które w tej chwili Chorwatom są najbardziej potrzebne. Zbiórkę organizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży HARC. W akcję włączył się także Urząd Miasta, który oprócz sfinansowania transportu darów przekazał także część swoich zapasów.

POLECAMY: Łódzkie: Ogromne kłopoty na drogach! S8 całkowicie zablokowana, na A1 utrudnienia i korki!

- Jesteśmy w stałym kontakcie z władzami Petrinji i zbieramy informacje na temat aktualnych potrzeb. Choć na ten moment potrzebne jest niemal wszystko - mówił podczas briefingu prasowego prezydent Krzysztof Chojniak dziękując wszystkim firmom, instytucjom i prywatnym osobom, które zaangażowały się w pomoc.

Miasto oprócz pomocy materialnej (śpiwory, koce oraz łopaty) sfinansowało również koszty transportu darów do Petrinji. W samochodzie ciężarowym, który we wtorek (19 stycznia) wyruszył do Chorwacji znalazło się ponad 10 tys. artykułów ważących kilkanaście ton – łącznie ponad 400 paczek - wyliczali przedstawiciele Stowarzyszenia HARC, organizującego akcję.

PRZECZYTAJ: Podopieczny UCIEKŁ z DPS-u przez okno! Pchnął się w koszmar! Mężczyzny SZUKAŁ ogrom policji

- Zbiórka trwała dwa tygodnie. Chcieliśmy jak najszybciej wysłać najpotrzebniejsze rzeczy. Pracy było sporo, ale darów przybywało bardzo dużo i to w szybkim tempie. Praktycznie cała nasza siedziba była zastawiona paczkami. Jesteśmy tym bardzo mile zaskoczeni - relacjonowała Kalina Mielczarek z HARC.

Wszystkie osoby, które chciałyby pomóc naszemu partnerskiemu miastu mogą to jeszcze zrobić przekazując datki poprzez zbiórkę organizowaną przez chorwacki Czerwony Krzyż. Informację na ten temat można znaleźć na stronie ambasady Chorwacji KLIKNIJ TUTAJ.

TO WARTO WIEDZIEĆ >>> Horror: Przywiązał psa łańcuchem do budy. „Przeraźliwy skowyt było słychać z daleka” [FOTO]

Polska lepsza od Bangladeszu! Wrocław wygrał w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast. Czy to ten międzynarodowy sukces, o którym mówi premier?