Gdzie się schować przed burzą? Co robić i jak się chronić w trakcie burzy?

2020-06-30 10:47 mj-s
Gdzie się schować przed burzą? Co robić i jak się chronić w trakcie burzy?
Autor: Pixabay/ Free-Photos Gdzie się schować przed burzą? Co robić i jak się chronić w trakcie burzy?

Ostatnie dni jasno pokazują, że letnia aura obfitująca w ulewy, burze i wichury może być niezwykle dla nas groźna. W tym roku poważnych obrażeń spowodowanych porażeniem pioruna już doznało kilku rolników, w minioną niedzielę cudem uratowano mężczyznę spod Wrocławia. Rokrocznie w wyniku uderzenia pioruna życie traci kilkadziesiąt osób. Tylko właściwe zachowanie się podczas burzy może zminimalizować ryzyko rażenia piorunem. Gdzie się schować przed burzą? Jakich zachowań unikać w trakcie, gdy gromy lecą z nieba? Czego absolutnie nie robić podczas burzy. Sprawdź!

Spis treści

 1. Burza, co robić, gdy jesteś w domu?
 2. Burza, co robić, gdy jesteś w otwartym terenie?
 3. Burza, co robić, gdy jesteś w górach?
 4. Burza, co robić, gdy jesteś nad wodą?
 5. Burza, jak daleko jest?

Jesteśmy w pierwszych tygodniach burzowego sezonu, a żywioł już zbiera żniwo – na Lubelszczyźnie rażeni piorunem ranni zostali ojciec i syn. Oboje pracowali w polu, kiedy gromy zaczęły walić z nieba.  Inny rolnik, również cudem uniknął śmierci. Pan Piotr trafił do szpitala, ale okazało się, że wyszedł z wypadku bez szwanku. O cudzie można też mówić na Dolnym Śląsku. W minioną niedzielę, 28 czerwca do porażenia doszło pod Wrocławiem. 49-letni rolnik został poparzony, stracił przytomność i przestał oddychać. 

Wiedza o tym jak zachować się w trakcie burzy może nam uratować życie! I nie ma w tym stwierdzeniu ani grama przesady! Burza może zaskoczyć wszędzie - w domu, na spacerze w lesie, podczas odpoczynku w górach czy przy zbiornikach wodnych. Często też z niebezpieczną aurą mamy do czynienia podczas podróży samochodem. Każdorazowo sposób zachowania się podczas burzy zależy właśnie od tego, gdzie się znajdujemy. Sprawdź gdzie się schować przed burzą? Co robić i jak się chronić w trakcie gwałtownej pogody.

Ulewa w Warszawie zbiera żniwa! Ferrari California utonęło na S8. Co ten kierowca sobie myślał?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Burza, co robić, gdy jesteś w domu?

Jeśli budynek ma instalację odgromową (piorunochron), możemy się czuć bezpieczni. Należy jedynie pozamykać wszystkie okna, aby nie dostał się przez nie piorun kulisty. Ponadto:

 • zapewnij sobie dostęp do mediów np. poprzez przenośne radio (z bateriami) oraz awaryjne oświetlenie np. latarkę, świeczki, a także żywność, wodę oraz niezbędne lekarstwa,
 • zastanów się nad ewentualnymi drogami i miejscem ewakuacji. Jeżeli jesteś w centrum burzy lub huraganowego wiatru, zejdź do bezpiecznego pomieszczenia na najniższej kondygnacji domu, np. piwnic i usiądź pod ścianą nośną, z daleka od przeszklonych drzwi i okien,
 • usuń z balkonów, tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie,
 • sprawdź zamknięcie okien i drzwi oraz zabezpiecz je skutecznie przed otwarciem. Pamiętaj również, że w czasie burzy nie należy podchodzić do okien,
 • nie wychodź lub nie wyjeżdżaj z domu, jeśli nie musisz (przełóż odwiedziny lub zakupy),
 • wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe (zawory, bezpieczniki),
 • nie korzystaj z telefonu stacjonarnego. Wbrew pozorom jest to bardziej niebezpieczne podczas burzy niż korzystanie z komórki, z tej również unikaj korzystania.

Burza, co robić, gdy jesteś w otwartym terenie?

O ile to możliwe, należy schować się jak najszybciej w najbliższym budynku i tam przeczekać burzę. Jeśli nie ma takiej możliwości, pamiętaj:

 • nie zatrzymuj się i nie szukaj schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu, zostaniesz porażony prądem), niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny,
 • unikaj otwartej przestrzeni. Wykorzystaj jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje,
 • jeżeli nie ma możliwości takiego ukrycia się, wykorzystaj zagłębienia terenu (rów, głęboki dół),
 • odsuń się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykaj,
 • wyjdź natychmiast z wody,
 • unikaj używania telefonu komórkowego. Najlepiej go wyłącz.

Burza, co robić, gdy jesteś w górach?

Tragiczne wydarzenia z ubiegłego roku z Giewontu w dużym stopniu wpłynęły na świadomość turystów, że zagrożenie piorunami jest szczególnie duże na ogromnych górskich połaciach. W sierpniu ubiegłego roku burza odebrała życie pięciu osobom, setka turystów została rannych. Co robić, gdy burza zaskoczy nas na górskim szlaku?

 • jak najszybciej opuść szczyt, a także miejsca ze sztucznymi zabezpieczeniami - łańcuchy, klamry, drabinki,
 • staraj się zejść jak najniżej, jednak nie biegnij w panice,
 • nie chowaj się pod drzewami, ale unikaj też otwartych przestrzeni, na przykład dużych polan. Najlepiej schronić się w niskim młodniku,
 • nie wchodź do jaskiń i załomów skalnych,
 • unikaj cieków wodnych, na przykład strumieni górskich, woda przyciąga prąd. Kucnij na plecaku lub na linie w pozycji embrionalnej, odrzuć metalowe przedmioty.
 • jeśli jesteś w grupie, rozdzielcie się.

Burza, co robić, gdy jesteś nad wodą?

Jesteś nad morzem, nad rzeką lub jeziorem? Woda doskonale przewodzi prąd jest więc śmiertelną pułapką. Pamiętaj więc:

 • koniecznie i najszybciej opuść jezioro, morze czy rzekę,
 • jeśli płyniesz łodzią, kajakiem czy pontonem, natychmiast przybij do brzegu i wyjdź z łódki,
 • jeśli łowisz ryby, odłóż wędkę na czas burzy.

Burza, jak daleko jest?

W ostatnich tygodniach bardzo często zmagamy się z burzami. Wiele z nich jest bardzo gwałtownych i nieprzewidywalnych. Sprawdziliśmy, jak policzyć, gdzie jest burza, aby uniknąć przykrych konsekwencji i niebezpieczeństwa.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj