Koronawirus w Polsce: Rząd wprowadza nowe OBOSTRZENIA. Cała Polska CZERWONĄ STREFĄ.

Koronawirus w Polsce. Ile jest dziś zakażeń? [2 LISTOPADA, RAPORT]
Autor: archiwum se.pl Koronawirus w Polsce. Ile jest dziś zakażeń? [2 LISTOPADA, RAPORT]

Cała Polska czerwoną strefą, nauka zdalna dla uczniów klas IV – VIII, ograniczenie pracy restauracji, kawiarni i pubów. Na spore ograniczenia musimy się także przygotować w życiu społecznym - znacząco ograniczono spotkania rodzinne i inne zgromadzenia. Polska wchodzi w w kolejna fazę restrykcji, w piątek 23 października o nowej liście obostrzeń na konferencji prasowej poinformował premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia.

Spis treści

  1. Nowe obostrzenia – szkoły
  2. Nowe obostrzenia – dzieci i młodzież zakaz przemieszczania
  3. Nowe obostrzenia - lokale gastronomiczne
  4. Nowe obostrzenia – imprezy rodzinne

Wiemy już, jakie zakazy i nakazy wprowadził rząd w Polsce w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. Od najbliższej soboty, 24 października cały kraj staje się CZERWONĄ STREFĄ! Ale rząd zdecydował także o wprowadzeniu szeregu innych restrykcji dotyczą one zarówno edukacji, gospodarki i życia społecznego.

- Przed nami krytyczny tydzień. Niestety spełniają się czarne scenariusze, które mówiły, że w tym tygodniu będziemy rejestrowali dziennie 15 tysięcy zachorowań. Jeśli ta tendencja, by się utrzymała, to za tydzień będziemy tych przypadków mieli 20 - 25 tysięcy dziennie – to scenariusz gorszy od czarnego – powiedział na konferencji Adam Niedzielski, szef Ministerstwa Zdrowia.

Nowe obostrzenia – szkoły

Zgodnie z zapowiedzią rządku, od najbliższego poniedziałku, 26 października uczniowie szkół podstawowych wracają do nauki zdalnej. Po szkołach ponadpodstawowych i wyższych do lekcji on-line zdecydowano się posłać uczniów klas IV – VIII szkół podstawowych.

Nowe obostrzenia – dzieci i młodzież zakaz przemieszczania

Na szkołach nie kończy się temat obostrzeń dotykających dzieci i młodzież. W godzinach od 8 do 16 dzieci i młodzież NIE MOGĄ SAME przemieszczać się, spotykać w grupach.

- Mogą wychodzić tylko pod opieką dorosłego - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Podczas konferencji prasowej Morawiecki podkreślił, że: "odpowiedzialność za efektywność naszych działań spoczywa na wszystkich, także na dzieciach i młodzieży".

Nowe obostrzenia - lokale gastronomiczne

Lokale gastronomiczne nie będą mogły prowadzić działalności tak, jak dotychczas. Na jakiej zasadzie będą działać od najbliższej soboty, 24 października puby, restauracje, kawiarnie?

- Będą mogły wydawać jedynie dania na wynos przez okres dwóch tygodni z możliwością przedłużenia - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Jak dodał, ograniczenie może zostać przedłużone, "jeśli pod koniec drugiego tygodnia nie zauważymy zmiany w liczbie zakażeń lub co gorsza, jeśli ta liczba będzie rosła".

- Zdaniem specjalistów, (...) w pomieszczeniach gastronomicznych znajduje się bardzo dużo osób na niewielkiej powierzchni. W związku z tym dochodzi do częstych zakażeń, a maseczka nie jest tam używana; te pomieszczenia są słabo wietrzone - zaznaczył Morawiecki.

PRZECZYTAJ: Koronawirus w Polsce: Dramatyczna sytuacja w sanepidach: „Padamy na twarz. Mamy chrypy, bolą nas oczy”

Nowe obostrzenia – imprezy rodzinne

W związku ze wzrostem liczby zakażonych koronawirusem zakazana będzie wszelkiego rodzaju aktywność powyżej 5 osób w jednej grupie. Tych obostrzeń nie trzeba będzie stosować w przypadku osób mieszkających razem.

- Czwartym obostrzeniem jest zakaz wszelkiego rodzaju aktywności osób, powyżej pięciu w jednej grupie, a więc różnego rodzaju zebrań, aktywności, spotkań. Widzimy wyraźnie, że również w ostatnich dniach dochodziło do spotkań dużych grup osób i mamy przekonanie i takie też jest zdanie epidemiologów, że były to źródła i ogniska zakażeń - powiedział premier Mateusz Morawiecki

Szef rządu wyjaśnił, że obostrzenie to nie będzie dotyczyło osób, które mieszkają razem, czy w przypadków wykonywania celów zawodowych np. na budowie.

wirus polska 2 23.10.200
Autor: Jerzy Frątczak
Branża gastronomiczna w Tarnowie planuje protest