Prezydent Andrzej Duda z wizytą w nowym mieście województwa łódzkiego! [ZDJĘCIA, WIDEO]

2020-01-14 9:48 mj-s

Z początkiem tego roku Lututów, po 150 latach, stał się ponownie (i po raz trzeci) w swojej ponad 600-letniej historii miastem. I choć nastąpiło to 1 stycznia, to właśnie 13 stycznia, czyli dzień wizyty Andrzeja Dudy, Prezydenta RP jest dniem oficjalnych obchodów przywrócenia praw miejskich.

Przywołując historię Lututowa Andrzej Duda podkreślał, że to miasto i ci ludzie nigdy nie wyrzekli się polskości, swojej tradycji – zawsze pamiętali skąd są i kim są.

- Za to chcę z całego serca podziękować, że mogę być dzisiaj z Państwem i cieszyć się z tego symbolicznego, ale jakże ważnego momentu, kiedy Lututów odzyskuje należyty status – zaznaczył prezydent Andrzej Duda i dodał: - Dosłownie kilkanaście dni temu składałem całej naszej ojczyźnie, wszystkim moim rodakom, życzenia noworoczne i mówiłem, że chciałbym, żeby 2020 rok był rokiem naszego sukcesu. Dla Państwa, śmiało można powiedzieć, już jest rokiem sukcesu, bo zaczął się od sukcesu, jakim jest odzyskanie statusu miejskiego dla Lututowa.

Wcześniej Prezydent złożył wiązankę przed tablicą upamiętniającą mieszkańców gminy Lututów – ofiary Zbrodni Katyńskiej.

Warto podkreślić, że Lututów jest jednym z dwóch miast w Łódzkiem, które odzyskało prawa miejskie. Z miana „miasta” cieszą się także od początku 2020 roku mieszkańcy Piątku. Poza tym mapa Polski wzbogaciła się o miasta: Czerwińsk nad Wisłą i Klimontów – wszystkie te samorządy łączy fakt, że status miejski utraciły w wyniku represji po powstaniu styczniowym.