Mają dość obietnic i wychodzą na ulice. ZWIĄZKOWCY chcą opanować Warszawę!

2020-02-11 14:46
Mają dość obietnic i wychodzą na ulice. ZWIĄZKOWCY chcą opanować ulice Warszawy!
Autor: MZZ "Odkrywka" KWB Bełchatów archiwum MZZ "Odkrywka" KWB Bełchatów

Bełchatowscy związkowcy z KWB Bełchatów jadą do stolicy zamanifestować swoje niezadowolenie w związku z jedną wielką niewiadomą przyszłością odkrywki Złoczew. Zanim związkowcy, wspólnie ze swoimi kolegami ze Śląska wyjdą na ulicę, najpierw pojadą do Sejmu na posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Złoczewa.

- Klamka zapadła. Nie możemy dłużej czekać i przyglądać się opieszałości Rządu w podjęciu strategicznych decyzji dla Polskiej Energetyki, opartej na Węglu Brunatnym! Były obietnice wyborcze, teraz nadszedł czas na ich realizację. Każda cierpliwość ma swoje granice!!! - piszą w swoim komunikacie związkowcy z MZZ „Odkrywka” Bełchatów.

Początkowo związkowcy planowali, by decyzję o manifestacji podjąć po spotkaniu z politykami w parlamencie podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Złoczewa, któremu przewodniczy bełchatowska posłanka, Małgorzata Janowska. Dziś pewnym jest, że niezależnie od przebiegu rozmów przy stole na Wiejskiej przedstawiciele z Bełchatowa pojadą do Warszawy i wyjdą na ulice. Tym samym chcą przypomnieć się rządowi i prezydentowi Andrzejowi Dudzie o składanych w ostatnich miesiącach obietnicach w sprawie przyznania koncesji dla odkrywki Złoczew.

- Niezależnie od tego, jaki będzie wynik jutrzejszych rozmów, jedziemy się przypomnieć rządowi i panu prezydentowi o realizację obietnic, które były składane w Bełchatowie podczas Barbórki, wizyty pani premier Beaty Szydło, czy Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Manifestacja ma na celu nie tylko walkę o Złoczew, ale także solidaryzowanie się z górnikami ze Śląska, którzy również wybierają się do stolicy - mówi dla portalu nasze miasto Bełchatów Adam Olejnik, przewodniczący MZZ "Odkrywka" KWB Bełchatów i dodaje: - Z informacji, które posiadamy, wiemy, że nie ma żadnych przesłanek prawnych, które uniemożliwiałyby wydanie tej koncesji na wydobywanie węgla brunatnego w Złoczewie. Jest to po prostu czysta polityka, a nas polityka nie interesuje. Związki zawodowe mają na celu zadbać o miejsca pracy mieszkańców Bełchatowa i okolic, pracowników PGE GiEK, elektrowni, kopalni i spółek zależnych. Tu chodzi też o ich rodziny. To jest interes wszystkich bełchatowian.

Sytuacja ze złoczewskim złożem przypomina już mydlaną operę, w której pada wiele słów, obietnic i deklaracji, ale konkretów ciągle brak. Przypomnijmy tylko, że wymagane dokumenty na otrzymanie koncesji z pola Złoczew spółka PGE GiEK złożyła blisko półtora roku temu. W listopadzie 2018 roku na biurku Ministra Środowiska leżały wszelkie wymagane prawem „papiery”, ale wiążących decyzji ciągle brak. W międzyczasie odbywały się kolejne spotkania pracowników, strony społecznej i polityków.

Związkowcy do Warszawy planują wyruszyć 28 lutego, a manifestacja ma się odbyć pod hasłem: "Walczyć potrafimy. Złoczewa nie odpuścimy - jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. Zapisy na wyjazd prowadzone są w siedzibie związku MZZ "Odkrywka" KWB Bełchatów. Do związkowców z „Odkrywki” dołączą także członkowie „Sierpnia 80” i niewykluczone, że także działacze z NZZ Górników z Turowa.

Bełchatowscy związkowcy będą manifestować w tym samym czasie co ich koledzy ze Śląska. Na 28 lutego zaplanowany został bowiem protest górników ze śląskich kopalń.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE