Piotrków Trybunalski: Mieszkańcy skarżą się na punkt testów na koronawirusa! NFZ zapowiada interwencję

2020-10-21 9:07 Magdalena Jaśkiewicz - Stawowczyk
koronawirus drive thru
Autor: Wojsko Obrony Terytorialnej Punkt drive-thru w Koninie. Dla kogo BEZPŁATNE badania na obecność koronawirusa?

Piotrków Trybunalski, punkt drive thru – zlokalizowany w pobliżu dworca kolejowego jest sporym utrapieniem dla mieszkańców. Kolejka aut ustawiających się do pobrania wymazu na tekst jest tak duża, że w centrum miasta tworzą się korki. Łódzki oddział NFZ nie wyklucza wystąpienia w sprawie organizacji piotrkowskiego punktu wymazowego do Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego. Anna Leder rzeczniczka prasowa łódzkiego oddziału mówi o ewentualnym przesunięciu punktu.

Punkt pobrań drive-thru działa w Piotrkowie od czerwca, jest zlokalizowany przy wjeździe na plac dworca PKS – to ścisłe centrum miasta. Od kilku dni liczba testowanych piotrkowian jest tak duża, że pojawił się bardzo kłopotliwy problem - oczekujące na badanie samochody tworzą kolejki, które utrudniają poruszanie się w okolicach ulic: Grota Roweckiego, POW i Słowackiego.

Codziennie w godzinach szczytu jest tam tłoczno, teraz, gdy dodatkowo pojawił się „ogonek” samochodów oczekujących na wymaz, problemy z przejazdem są ogromne!

Piotrkowski drive thru jest czynny codziennie. Poza czwartkiem pracuje od 8.00 do 12.00 i choć wymazy codziennie pobierane są przez 4 godziny, najwięcej osób na badanie przyjeżdża rano. Adam Stępka rzecznik prasowy wojewódzkiej stacji ratownictwa medycznego, która prowadzi wymazy, potwierdza, że większość pacjentów zgłasza się na badanie praktycznie w jednym momencie, a to nieuchronnie powoduje korki.

- Kolejki tworzą się rano, ale mniej więcej od godz. 10.30 ten punkt świecie pustkami – wyjaśnia dla radia Łódź Adam Stępka, rzecznik prasowy WSRM.

Stępka zadeklarował możliwość zmiany w organizacji ruchu w rejonie punktu i podkreślił, że w tej sprawie WSPR już kontaktowała się z policją i piotrkowskim starostwem.

- Zmienione będzie ustawienie kolejki, tak aby nieco udrożnić ruch – dodaje na antenie radia Łódź.

Do sprawy odniósł się również łódzki oddział NFZ, który nie wyklucza przesunięcia punktu. Anna Leder, rzeczniczka prasowa łódzkiego oddziału dodaje, że jednostka wystąpiła też do WSRM w sprawie przeorganizowania piotrkowskiego punktu wymazowego.

CZYTAJ TAKŻE: Bełchatów: Z ulicy prosto do więzienia! 21-latek pożałuje, że nie założył maseczki!

- Jesteśmy gotowi także do zwiększenia godzin pracy punktu w Piotrkowie lub nawet zorganizowania kolejnego, jeśli będzie taka potrzeba. Mamy nadzieję, że zmiana organizacji samych pobrań w tym punkcie - o którą poprosimy WSRM - także pomoże. Najwięcej osób na test przyjeżdża w pierwszej godzinie, na otwarcie punktu - mówi Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego NFZ.

Obecnie w całym województwie łódzkim działają 33 punkty wymazowe. Najnowszy został otwarty wczoraj (20 października) w Rawie Mazowieckiej.

Kolejka do mobilnego punktu pobrań w Toruniu