PYŁ SAHARYJSKI dotarł nad Polskę! Czym jest i jak wpływa na nasze zdrowie? Czego spodziewać się na niebie?

2021-02-23 15:16 mj-s
PYŁ SAHARYJSKI dotarł nad Polskę! Czym jest i jak wpływa na nasze zdrowie? Czego spodziewać się na niebie?
Autor: Facebook/ IMGW PYŁ SAHARYJSKI dotarł nad Polskę! Czym jest i jak wpływa na nasze zdrowie? Czego spodziewać się na niebie?

Pył znad Sahary nad Polską? Tak, to niecodzienne zjawisko już dotarło nad nasz kraj! Jak informują pracownicy Instytutu Metrologii i Gospodarki Wodnej, niewielka koncentracja pyłów znad Sahary będzie obecna nad naszym krajem dziś (23.02) i jutro (24.02). Później, stopniowo ulegnie rozproszeniu i odsunięciu na wschód. Pył znad Sahary z pewnością da się we znaki kierowcom, ale nie tylko. Eksperci przekazują, iż część z niego opadając na Polskę, nie tylko w najbliższych dniach zabarwi niebo o zachodzie słońca, ale może niekorzystnie wpływać na alergików i astmatyków. Czym jest pył saharyjski? Czy i jak wpływa na nasze zdrowie?

Spis treści

  1. PYŁ ZNAD SAHARY pokryje Polskę. Już jest nad naszym krajem!
  2. Pył saharyjski - co to takiego?
  3. Pył znad Sahary w Polsce. Jakie będą skutki?
  4. Pył znad Sahary w Polsce. Spadnie temperatura?

PYŁ ZNAD SAHARY pokryje Polskę. Już jest nad naszym krajem!

Pył znad Sahary w Polsce! Takie komunikaty przekazują od kilku dni specjaliści od pogody. Czy zatem powinniśmy się obawiać? I tak i nie. Specjaliści z serwisu twojapogoda.pl przekazują, że największe ilości saharyjskiego pyłu dotrą - podobnie jak ostatnim razem - nad kraje zachodniej Europy, a także nad Alpy. We wtorek i w środę (23-24.02.2021) mniejsze ilości pyłu znajdą się również kilka kilometrów nad Polską. Z problemem będzie zmagać się cały kraj. Jakie zjawiska będą mu towarzyszyć?

CZYTAJ: Koronawirus pokonał grypę? Pracownicy sanepidu w Bełchatowie mają konkretne dane!

Pył saharyjski - co to takiego?

Pył z Sahary przemieszcza się na zachód od kontynentu co najmniej raz w roku o stałych porach. Kilka dni temu kalima (bo taką nazwę nosi to zjawisko) dotarła nad Wyspy Kanaryjskie, teraz przemieściła się wraz z wiatrem do Europy i nadciągnęła do Polski.

PRZECZYTAJ: Zwyrodnialec wyrzucił psa w worku na śmieci! Śmiercią zwierzaka już zajmuje się policja!

Pył saharyjski to zjawisko związane z przemieszczaniem się suchych i gorących mas powietrza znad Sahary. Masy takiego powietrza wypychane są ku górze, a tam zaczyna je unosić wiatr wraz z warstwą chłodniejszego powietrza znad Oceanu Atlantyckiego, tym „powietrznym” migracjom towarzyszą też drobinki saharyjskiego piasku i pyłu. Jak się okazuje wcale nie takie małe ilości, bo naukowcy szacują, że rocznie jest to nawet kilkadziesiąt milionów ton! Zdarza się, że wiatr przenosi pył bardziej na północ, do Europy. I właśnie świadkami tego zjawiska jesteśmy w tej chwili.

POLECAMY: GKS Bełchatów: Koronawirus w klubie. Pozytywny test u piłkarza! Co z drużyną i ligowym meczem?

Pył znad Sahary w Polsce. Jakie będą skutki?

Jednym ze skutków działalności pyłu znad Sahary w Polsce będzie zmętnienie barwy nieba, które zamiast niebieskiego, będzie mleczne. O wschodzie i zachodzie słońca na niebie zaobserwujemy intensywniejszy niż zazwyczaj kolor żółto-pomarańczowo-czerwony. 

- Opadający pył może osadzać się na szybach i karoserii samochodowej, powodując jej zabrudzenie. Miejscami, gdzie zapylenie będzie większe, trzeba się będzie udać na myjnię. W tych dniach warto też wstrzymać się w suszeniem i wietrzeniem prania na wolnym powietrzu, bo może ulec zabrudzeniu - czytamy w serwisie twojapogoda.pl.

CZYTAJ TAKŻE: Rozdano miliony na turystykę! Wśród projektów dofinansowanie dla powiatu. Na co? Będziecie zaskoczeni!

Pojawienie się pyłu saharyjskiego, może też niekorzystnie wpływać na osoby zmagające się z alergiami bądź chorobami układu oddechowego. Zmiana w atmosferze może wywołać u niektórych osób dyskomfort, a nawet problemy zdrowotne, wśród nich należy zwrócić uwagę między innymi na:

  • podrażnienie śluzówek nosa, gardła, a nawet krtani,
  • zapalenie spojówek,
  • problemy z oddychaniem

Eksperci ostrzegają, że wspomniany pył stanowi szczególne zagrożenie dla alergików i astmatyków. Może u nich bowiem dojść do zaostrzenia chorobowych objawów.

Pył znad Sahary w Polsce. Spadnie temperatura?

Eksperci zwracają również uwagę na fakt, iż pył znad Sahary może nieznacznie obniżać temperaturę w ciągu dnia i ograniczać jej spadanie w nocy. Dlaczego? Promieniowanie słoneczne będzie mniejsze niż zazwyczaj w bezchmurny dzień. Przed dwoma tygodniami podobne zjawisko dotarło nad Polskę i dzięki temu w południowej części kraju śnieg miewał beżowo-jasnobrązowy kolor.

TO WARTO WIEDZIEĆ >>> Wiecie ilu narciarzy przewinęło się już przez Górę Kamieńsk? Te liczby, robią wrażenie!

PYŁ SAHARYJSKI dotarł nad Polskę!
Autor: IMGW PYŁ SAHARYJSKI dotarł nad Polskę! Tak wygląda na mapach!
Aleksander Doba nie żyje