Te kościoły w okolicy Bełchatowa skrywają wiele tajemnic! [GALERIA]

2019-11-07 8:07

Reprezentują różne architektoniczne style, są murowane i te stworzone z drewna… Niemal w każdym zakątku powiatu bełchatowskiego znajdziemy piękne kościoły. Jedne są okazałe, inne pomimo niewielkich rozmiarów zachwycają swoim skromnym urokiem.

Niezależnie od wielkości, każda z tych świątyń ma swoją historię, która tworzy ją wyjątkową. Warto też zajrzeć do środka, bo to właśnie wnętrza kościołów, często kryją najcenniejsze, sakralne perełki – kilkusetletnie ołtarze, obrazy, krzyże, organy.

Najstarszą parafią naszego regionu, jest ta pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego w Parznie. Parafia liczy ponad 800 lat! Za datę jej utworzenia przyjmuje się 1176 r. co sprawia, że jest to jedna z najstarszych parafii na terenie całej diecezji łódzkiej.

Kilkusetletnią, bardzo bogatą historią może poszczycić się niewielka parafia Świętej Trójcy w Kaszewicach. Tamtejszy drewniany kościół powstał w 1612 roku.

Oba kościoły, ten w Parznie i Kaszewicach, to prawdziwe sakralne perełki, ale cennych obiektów, datowanych na XVII, XVIII czy XIX wiek w naszym regionie nie brakuje. Zerknijcie do naszej galerii i sprawdźcie, co warto zobaczyć!

Zapraszamy na wirtualny spacer po kościołach powiatu bełchatowskiego!