Zespół „Śląsk” wystąpi przed bełchatowską publicznością. Wstęp wolny! Kiedy koncert?

2020-08-14 22:48 Magdalena Jaśkiewicz-Stawowczyk
Zespół „Śląsk” wystąpi przed bełchatowską publicznością. Wstęp wolny! Kiedy koncert?
Autor: www.zespolslask.pl/ fot. Wojciech Korpusik Zespół „Śląsk” wystąpi przed bełchatowską publicznością z repertuarem pieśni patriotycznych

15 sierpnia obchodzimy rocznicę Cudu nad Wisłą oraz Święto Wojska Polskiego. Tegoroczne obchody są szczególne, mija bowiem równo sto lat od Bitwy Warszawskiej. W Bełchatowie tradycji stanie się zadość i mieszkańcy spotkają się stałych punktach obchodów – pod pomnikiem Żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej i Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz przy grobie Nelly i Stefana Hellwigów. Zapalnaowano też wyjątkowy koncert – przed mieszkańcami zaprezentuje się Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

W tym roku mija dokładnie sto lat od Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą. Tradycyjnie już 15 sierpnia bełchatowianie oddadzą hołd bohaterom z 1920 roku. Początek tegorocznych obchodów zaplanowano na godz. 11:10 pod pomnikiem Żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej przy parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Bełchatowie. Po złożeniu kwiatów przez prezydenta miasta Bełchatowa Mariolę Czechowską oraz inne delegacje, uczestnicy przejdą w kierunku centrum miasta. Po drodze zatrzymają się przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Wolności, gdzie także złożą kwiaty.

Kolejnym punktem uroczystości będzie wizyta na błoniach przy Muzeum Regionalnym, gdzie znajduje się grób Nelly i Stefana Hellwigów, bełchatowskich dziedziców oraz tragicznych bohaterów wojny z bolszewikami. Kwadrans przed południem na placu przy kościele farnym odbędzie się m.in. apel poległych, salwa honorowa, a po przemówieniach delegacje złożą kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Bełchatowian. Punktualnie o godz. 12:00 w ogrodach parafialnych odprawiona zostanie uroczysta polowa msza św. w intencji Ojczyzny.

Uroczyste obchody 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej zakończy wyjątkowy koncert. Na scenie w ogrodach przy parafii pw. Narodzenia NMP przy ul. Kościuszki wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

Formacja, którą obecnie tworzy ponad 100 artystów (chór, balet i orkiestra), od 1953 roku jest jedną z najlepiej rozpoznawanych polskich marek artystycznych. Od samego początku swojego istnienia zyskuje uznanie innych narodów, jest także wspaniałym spoiwem kraju z Polonią rozsianą po wszystkich zakątkach świata.

Jakie utwory w Bełchatowie zagra "Śląsk"?

W programie bełchatowskiego koncertu znajdą się pieśni patriotyczne, które w naszej narodowej tradycji towarzyszą zazwyczaj uroczystościom o charakterze wojskowym czy rocznicom związanym z najważniejszymi wydarzeniami w polskiej historii. Usłyszymy m.in. "My Pierwsza Brygada", "Jak długo w sercach naszych" czy "Idą powstańcy". Nie zabraknie także pieśni i piosenek popularnych, jak chociażby "Karolinka", "Gdybym to ja miała" czy "Karlik".

Koncert pt. „Pieśń o Ojczyźnie” rozpocznie się o godz. 20:00, a wstęp jest bezpłatny.

Dzień wcześniej, czyli w piątek,14 sierpnia, o godz. 17.00, w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie odbędzie się prelekcja oraz pokaz numizmatyczny z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej.

Przypomnijmy, że 15 sierpnia to nie tylko dzień, w którym Polacy świętują rocznicę Bitwy Warszawskiej, zaliczanej do największych starć zbrojnych w dziejach oręża polskiego. Pamiętając o tym, że zwycięstwo nad bolszewikami w 1920 roku zmieniło losy nie tylko młodego państwa polskiego, ale również całej Europy, ten właśnie dzień ustanowiono Świętem Wojska Polskiego.

Powstanie Warszawskie cz. 2. Groby znanych powstańców. Niezapomniani

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.