Akcja policji na Kujawach i Pomorzu: Co będą dziś sprawdzać?

2019-08-14 8:32 AG
Akcja policji w całej Małopolsce: Co będą sprawdzać?
Autor: Policja

Dziś posypią się mandaty! Rusza akcja "Prędkość", podczas której na ulicach pojawi się więcej policjantów. Funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na przestrzeganie przez kierowców ograniczeń prędkości, ale także wszelkie inne zachowania niezgodne z prawem.

W środę, 14 sierpnia policja przeprowadzi ogólnopolskie działania kontrolo-prewencyjne pn. „Prędkość”. Mimo, że nadrzędnym celem działań jest egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości, policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. Niedostosowana do warunków ruchu niesie za sobą zagrożenia związane m.in. z brakiem opanowania pojazdu. Wpływa również, w istotny sposób, na rodzaj doznanych w wypadku obrażeń - przypominają funkcjonariusze.

Zaplanowane działania mają charakter prewencyjny. Jednak kierujący, którzy nie będą stosować się do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci, którzy będą tę prędkość rażąco przekraczać, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Mundurowi przypominają też, że przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy. Apelują również o rozsądek i wzmożoną czujność za kierownicą, szczególnie w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań.