Drogie pompy ciepła

i

Autor: Shutterstock

Ręce opadają

Boli ją głowa przez pompę ciepła

2023-06-23 13:51

Ewa (28 l.) dostała od rodziców działkę budowlana. Chce, by jej dom był nowoczesny, ekologiczny. Przez to boli ją głowa, bo nie wie, jaką kupić pompę ciepła. Ewa zacznie głowa boleć jeszcze bardziej, gdy się dowie, że maksymalnie może ubiegać się o dotację w wysokości 21 tys. zł. Tymczasem właściciele wybudowanych już domków jednorodzinnych, na pompę ciepła mogą dostać nawet... 135 tys. zł dotacji. Mało tego, całą papierkową robotę załatwią za nich pracownicy firm, zajmujących się montowaniem pomp ciepła i zakładaniem paneli fotowoltaicznych.

Czarny śmierdzący dym wylatujący z kominów wiejskich domów, to ciągle powszechny widok w Polsce. Nikt nie wie, ile węgiel będzie kosztował jesienią, przed sezonem grzewczym, skąd on będzie pochodził i jakiej będzie jakości.

Ewa (28 l.) buduje dom pod Bydgoszczą. Budowę mogła rozpocząć na działce, którą dostała od rodziców. Kobieta od samego początku nie chciała, aby z jej komina leciał czarny dym. Na pewno zamontuje w swoim gniazdku domowym pompę ciepła i panele fotowoltaiczne. Myśli o magazynie energii, do której miałby trafiać nadmiar prądu wyprodukowany przez ekologiczne źródło.

- Jest tyle pomp ciepła, że ja nie wiem, którą wybrać. Podobno najlepsze są japońskie. Szwedzkie też są dobre. Od tych informacji boli mnie głowa - wyznaje bez ogródek. Kobieta wie, że pompę ciepła wybiera praktycznie na zawsze.

Dla niej mamy dwie informację: dobrą i zła informację. Dobra jest taka, że może ubiegać się o dotacje przyznawaną w ramach programu "Moje Ciepło:. W ramach tego programu otrzyma maksymalnie 21 tys. zł.

Zła informacja jest taka, że nie może ubiegać się o dotację z programu "Czyste Powietrze". W ramach tego programu dla osób z ponad przeciętnymi dochodami najmniejsza dotacja wynosi 66 tys zł. Najwyższa kwota dotacji w ramach programu "Czyste Powietrze" to aż 135 tys. zł.

Ci, którzy mają w swoich domach stare piece węglowe nie muszą myśleć o tym, że mają lepiej niż ci, którzy stawiają nowe domy i mogą brać te pieniądze i o nic nie pytać. Jak teraz wezmą te pieniądze to jesienią z ich kominów nie poleci czarny śmierdzący dym.Nie muszą się przejmować czy będą umieli wypełnić wniosek o dotację.

- To firmy specjalizujące się w montowaniu pomp ciepła pomagają wypełnić wniosek o dotacje w ramach programu "Czyste Powietrze". Taka osoba nie musi się martwić tym, ile będzie musiała dołożyć do pompy, ponieważ dotacja wystarcza na pokrycie wszystkich kosztów związanych z zakupem dobrej jakości pompy i jej montażem - mówi nam Andrzej Litkowski z firmy Virtus Sun

Sonda
Jakie urządzenie wybrałbyś do podgrzewania wody użytkowej?
Pompa ciepła - co trzeba o niej wiedzieć