Co tam się stało? Łosie w mieście rozgościły się na dobre! [MAMY ZDJĘCIA]

2020-02-07 18:25
Co tam się stało? Łosie w mieście rozgościły się na dobre!
Autor: Bogusław Białas Co tam się stało? Łosie w mieście rozgościły się na dobre!

W piątkowe popołudnie mieszkaniec Bydgoszczy w czasie spaceru natknął się na nietypowych towarzyszy, którzy także cieszyli się ciepłymi promieniami słońca.

Do nietypowego spotkania doszło w piątek (7.02.2020) popołudniu. Mieszkaniec Bydgoszczy, spacerując na osiedlu Glinki w rejonie ulicy Cmentarnej natrafił na niespodziewanych towarzyszy relaksu. W zimowych promieniach słońca, pod drzewami z wolności cieszyły się dwa łosie. Nic sobie nie robią z tego, że nie leżą w lesie, a na miejskim trawniku, łosie bez cienia strachu odpoczywały na łonie miejskiej natury. 

- Łosie bardzo często pojawiają się miedzy ul.Cmentarna, a Gniewkowska. Jest tam ni las ni łąka i tam siedzą praktycznie cały rok - pisze do nas autor zdjęć, Bogusław Białas.

W ostatnich latach Bydgoszcz coraz częściej staje się celem wycieczek łosi. W styczniu 2019 roku jedno z tych zwierząt paradowało ulicą Fordońską u zbiegu z ulicą Skandynawską. Tamtego dnia, w miejscu, gdzie obserwowano łosie, tworzyły się ogromne korki, ponieważ kierowcy robili sobie z nimi zdjęcia.

PRZECZYTAJ: Dwa dostojne łosie spacerowały po ul. Fordońskiej w Bydgoszczy! Jak zachować się w przypadku spotkania zwierzęcia? [WIDEO, AUDIO]

W moim mieście pojawiły się dzikie zwierzęta. Co robić?
Pojawianie się dzikich zwierząt w mieście zdarza się coraz częściej. Jest to niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Miła i łagodna na pozór sarenka, osaczona przez ludzi, uciekając w panice potrafi nieźle poturbować człowieka, albo złamać sobie kark uderzając w siatkę ogrodzenia.

Jeśli zwierzę pojawiło się na ogrodzonej posesji i można bezpiecznie otworzyć bramę lub furtkę - spróbujmy to zrobić. Oczywiście zwierzęcia nie powinno się dokarmiać, ani zbytnio się do niego zbliżać. Nie należy także samodzielnie łapać lub obezwładniać zwierzęcia. To bardzo niebezpieczne. Chwytanie zwierzęcia wymaga wiedzy i współpracy różnych służb.

W każdej gminie jest powołany wydział (lub stanowisko) zarządzania kryzysowego urzędu gminy, który ma sprzęt i posiada przygotowaną odpowiednią procedurę. Gdy zauważycie zwierzę w mieście, zgłoście to natychmiast właśnie do urzędu gminy lub na policję. Te służby w razie potrzeby skorzystają z pomocy leśników i myśliwych. Zamknijcie też w domu koty i psy, aby uniknąć ich kontaktu ze zwierzęciem, co niesie za sobą ryzyko chorób.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE